Pracownicy PGNiG dostaną akcje spółki
Ponad 61 tys. byłych i obecnych pracowników
Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest uprawnionych do
nieodpłatnego przejmowania akcji spółki - poinformował w piątek na
konferencji prasowej prezes PGNiG Michał Szubski.
06.04.2009 | aktual.: 06.04.2009 10:04
Ponad 61 tys. byłych i obecnych pracowników Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest uprawnionych do nieodpłatnego przejmowania akcji spółki - poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes PGNiG Michał Szubski.
Od poniedziałku PGNiG będzie zawierało umowy z pracownikami w sprawie nieodpłatnego przekazania akcji spółki. Ma to potrwać do 15 sierpnia br. Umożliwi to uprawnionym pracownikom spółki nabycie prawa do dywidendy za 2008 rok.
Pracownikom przysługuje 15-proc. pakiet akcji, ale sprzed podwyższenia kapitału. Otrzymają oni 750 mln papierów z prawie 5 mld akcji, które teraz kontroluje Skarb Państwa. Udział SP w spółce spadnie więc do 72,05 proc.
Pracownicy z najdłuższym stażem pracy otrzymają 19 500 akcji, a z najkrótszym (rocznym) - 381 akcji.
Wiceminister skarbu Krzysztof Żuk nie obawia się wrogiego przejęcia PGNiG po wydaniu akcji pracowniczych spółki.
_ Ministerstwo Skarbu zabezpiecza swoje interesy poprzez analizę tych zagrożeń, które się na rynku mogą pojawić. Nie dostrzegam (zagrożeń - PAP), ponieważ po wydaniu akcji pracowniczych ponad 72 proc. akcji będzie nadal przy Skarbie Państwa, a bardzo duże ich rozproszenie w obrocie giełdowym. Praktycznie to uniemożliwia skoncentrowanie 25 proc. (akcji PGNiG) w rękach kogoś, kto podjąłby taką inicjatywę _ - wyjaśnił wiceminister.
_ Jesteśmy przygotowani na to, żeby w stosownym momencie zwiększyć udział czy swoje zaangażowanie w PGNiG _ - podkreślił Żuk.
Przypomniał, że pracownicy spółki nie będą mogli sprzedać nabytych akcji do końca czerwca 2010 roku.
_ Po tym okresie - mam nadzieję - że pracownicy nie wyzbędą się tych akcji, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak by to się stało w niektórych spółkach _ - powiedział.
Podkreślił, że PGNiG to "spółka z dużymi szansami na wzrost wartości", która uczestniczy w polityce strategicznej państwa.
_ Wydanie akcji pracowniczych to jest możliwość budowania właściwego systemu motywacyjnego, wiązania pracowników z firmą w dłuższej perspektywie czasu. Zbywanie tych akcji będzie nieracjonalne z punktu widzenia ekonomicznego ich właścicieli _- dodał.
Żuk zapowiedział, że Skarb Państwa nie zamierza zbywać więcej akcji PGNiG.
_ Tego typu decyzje odkładamy na przyszłość _ - powiedział.