Pracownicy PKP Cargo poparli ogłosznie strajku w referendum

Warszawa, 03.02.2015 (ISBnews) - W referendum strajkowym przeprowadzonym w PKP Cargo 98,1% pracowników opowiedziało się za strajkiem w przypadku niespełnienia przez zarząd postulatów sporu zbiorowego, poinformował Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (KKPS) w PKP Cargo. Frekwencja wyniosła ok. 52%.

03.02.2015 16:06

"Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (KKPS) w PKP Cargo informuje, że zakończyło się referendum strajkowe przeprowadzone między 17 grudnia 2014 r. a 28 stycznia br. wśród pracowników spółki. Wzięło w nim udział prawie 52% załogi. Za strajkiem, w przypadku niespełnienia przez zarząd postulatów sporu zbiorowego dotyczących: gratyfikacji z okazji Święta Kolejarza i za zmiany w harmonogramie pracy, dodatku za szkolenie maszynistów stażystów, rekompensat dla pracowników delegowanych do pracy poza miejsce stałego zatrudnienia, opowiedziało się 98,1% pracowników" - czytamy w "Kurierze Kolejowym".

Jak informuje prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek, na mocy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych referendum jest wiążące i upoważnia związki zawodowe do przeprowadzenia strajku w przypadku braku porozumienia, podał również portal.

Miętek dodał, że równolegle do sporu zbiorowego w PKP Cargo trwają rokowania w ramach dialogu społecznego, wszczętego w wyniku niezadowolenia załogi z: braku dialogu z zarządem, kierowania pracowników na nieświadczenia pracy czy wdrożenia Programu Dobrowolnych Odejść oraz wprowadzania zmian strukturalnych skutkujących chaosem organizacyjnym bez konsultacji.

Celem powołania KKPS w PKP Cargo jest podjęcie działań protestacyjno - strajkowych na terenie spółki, które doprowadzą do realizacji postulatów zgłoszonych w sporze zbiorowym z zarządem przewoźnika.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 49% udziału w rynku według masy i ok. 59% według pracy przewozowej w 2013 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)