Pracownicze rekordy Guinnessa
Potrzeba rywalizacji jest elementem ludzkiej natury. Chęć wykazania, że jesteśmy lepsi, sprawia że osiągamy to, co na pierwszy rzut oka wydaje się nieosiągalne.
Potrzeba rywalizacji jest elementem ludzkiej natury. Chęć wykazania, że jesteśmy lepsi, sprawia że osiągamy to, co na pierwszy rzut oka wydaje się nieosiągalne. Imiona największych zdobywców zostają zapisane na kartach historii... zaś ci mniej znaczący muszą się zadowolić wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa. Oto kilkoro rekordzistów, których osiągnięcia związane są z pracą.
Oscar Brand
Oscar Brand to jeden z bardziej znanych prezenterów radiowych ze Stanów Zjednoczonych. Urodził się w Kanadzie w roku 1920, lecz jeszcze za młodych lat zamieszkał w USA, gdzie spróbował sił w branży muzycznej. Komponował utwory głównie o tematyce mniej lub bardzije politycznej - przyśpiewki patriotyczne, piosenki żołnierskie, piosenki wspomagające kampanie prezydenckie, a także rozmaite protesty. W 1945 r. zaczął prowadzić własny program radiowy pod nazwą "Folksong Festival", dzięki któremu m.in. odkrył talent Boba Dylana, a także wypromował utwory Harry'ego Belafonte i B.B. Kinga. Audycja jest produkowana do dziś, zaś Oscar Brand nadal, po sześćdziesięciu czterech latach, samodzielnie prowadzi każdy odcinek. Właśnie za to trafił do księgi rekordów Guinnessa.
Abdul-Karim Qasem
Abdul-Karin Qasem jest przeciętnym czterdziestoparolatkiem, urodzonym i mieszkającym w Jemenie. Zarabia na życie tworząc krzyżówki do czasopism rozrywkowych. Zawsze pasjonował się łamigłówkami - i to z nimi związany jest jego rekord. W 2008 r. Qasem ukończył konstruowanie największej na świecie krzyżówki, składającej się z 320500 pól. Praca nad nią trwała siedem lat; w jej wyniku Abdulowi znaczne pogorszył się wzrok. Krzyżówkowicz uważa jednak, że było warto.
Kat Von D
Katherine Von Drachenberg, znana lepiej jako Kat Von D, to Amerykanka pochodzenia meksykańskiego, która zawodowo zajmuje się tatuowaniem. Jej zdolności zostały zauważone przez telewizyjnych producentów, którzy uczynili Kat jedną z bohaterek reality show "L.A. Ink". Branżowy rekord Von D ustanowiła w 2008 r., tatuując czterysta osób w ciągu zaledwie dwudziestu czterech godzin. Zrobiła to w ramach happeningu organizacji charytatywnej, zbierającej pieniądze na rzecz dzieci z zaburzeniami wzroku.
Hetty Green
Henrietta Howland Robinson-Green zasłynęła jako pierwsza kobieta, z którą liczył się każdy bywalec giełdy na Wall Street. Wprowadzana w świat wielkiego biznesu już od dziecka, Hetty w wieku trzynastu lat potrafiła wykonywać obowiązki księgowej. Po osiągnięciu dorosłości zaczęła działać w branży nieruchomości, inwestować w kolej, a także udzielać pożyczek. Nie to jednak sprawiło, że dostała się do księgi Guinnessa.
Oto kilka opowieści z życia Hetty:
- Henrietta nigdy nie używała gorącej wody ani nie myła rąk, żywiła się zaś wyłącznie pasztecikami za piętnaście centów
- chodziła zawsze w tej samej, czarnej sukni, którą zmieniała tylko wtedy, gdy była zbyt zniszczona i wymagała cerowania
- kiedy zgubiła znaczek o wartości dwóch centów, szukając go przetrząsnęła cały dom, nie mrużąc oka przez całą noc
- jej firma nie miała biura; Hetty prowadziła działalność na korytarzach jednego z publicznych banków, trzymając całą dokumentację w walizkach
- jedynym posiłkiem, który Henrietta spożywała w pracy, był talerz owsianki przygrzewanej na kaloryferze
- potrafiła samotnie przebyć setki kilometrów, by osobiście odebrać dług o wartości kilkuset dolarów
- kiedy syn Hetty złamał nogę, musiano ją amputować, gdyż kobieta nie zgodziła się zapłacić za leczenie
Kiedy Hetty umarła, pozostawiła fortunę o wartości ponad dwustu milionów dolarów (czyli współcześnie - około pięciu miliardów złotych). Wiedząc to nikt nie powinien mieć wątpliwości, że do księgi Guinnessa dostała się zasłużenie - jako największy skąpiec na świecie.