Trwa ładowanie...

Prawie 80 tys. zł miesięcznie. Tyle wynosi najwyższy zasiłek macierzyński

2,4 tys. zł miesięcznie - tyle przeciętnie ZUS wypłaca matkom na urlopach macierzyńskich. Są jednak tacy, którzy dostają nieporównywalnie większe pieniądze. Na konto rekordzistki wpływa co miesiąc aż... 78 tys. zł.

Share
Prawie 80 tys. zł miesięcznie. Tyle wynosi najwyższy zasiłek macierzyński
Źródło: Shutterstock.com
d3x7i0v

Kobieta zapewniła sobie tak wysoki zasiłek, bo po prostu świetnie zarabiała na etacie, informuje "Fakt". Gazeta podaje, że jej roczne dochody przekraczyły 781 tys. zł

Jest jednak więcej matek, które mogą liczyć na gigantyczne zasiłki. I tak na drugim miejscu znalazła się mama z Rybnika, która co miesiąc pobiera 39 tys. zł. Trzecia jest z kolei mieszkanka Poznania, na której konto wpływają 32 tys. zł.

Zasiłki macierzyńskie mogą jednak pobierać również ojcowie - jeśli to oni oczywiście zdecydują się na taki urlop. Jak się okazuje, rekordzista jeśli chodzi o ojców pochodzi z Wrocławia i może liczyć na 21 tys. zł miesięcznie.

Kiedyś nas to wkurzało, teraz sami tacy jesteśmy. Wirtualna Polska na Dzień Matki. Obejrzyj wideo:

Z danych ZUS wynika jednak, że tylko pięciu rodziców pobiera zasiłek, który wynosi ponad 20 tys. zł.

d3x7i0v

- Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, a gdy jesteśmy przedsiębiorcami - podstawa od której odprowadzaliśmy w ostatnim roku składki na ubezpieczenia społeczne – przypomina Wojciech Andrusiewicz rzecznik ZUS

Zasadniczo na urlopie macierzyńskim przez pierwsze sześć tygodni matka dostaje całość swojej pensji. Przez kolejne 26 tygodni może liczyć na 60 proc. Jeśli mama jednak po porodzie zdecyduje, że będzie chciała być rok na macierzyńskim, wtedy dostawać będzie przez ten czas 80 proc. pensji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3x7i0v

Podziel się opinią

Share
d3x7i0v
d3x7i0v