Prawie co trzeci Polak bardziej kontroluje swoje wydatki. Powód? Koronawirus

Pandemia koronawirusa zmusiła niektórych Polaków do zaciśnięcia pasa. Nic dziwnego - widmo zbliżającego się kryzysu i niepewność o przyszłość może niepokoić i skłaniać do oszczędzania. Badanie pokazuje, ilu Polaków już teraz bardziej racjonalnie gospodaruje budżetem domowym.

Co trzeci Polak tnie wydatki przez pandemię Koronawirusa
Co trzeci Polak tnie wydatki przez pandemię Koronawirusa
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski
Natalia Kurpiewska

30.09.2020 11:25

Okazuje się, że pandemia znacznie wpłynęła na zachowania konsumenckie 30 proc. Polaków. Wydają oni po prostu mniej. Według badania Santander Consumer Bank przekazanego PAP w sporej części tyczy się to osób z wykształceniem wyższym i mieszkańców miast wojewódzkich.

Jak wynika z badań, to kobiety oszczędzają więcej. Co trzecia Polka deklaruje, że w dobie kryzysu bardziej kontroluje swoje wydatki. U mężczyzn odsetek ten wynosi 24 proc.

Nie wszyscy jednak widzą potrzebę cięcia wydatków. Blisko połowa Polaków (48,3 proc.) przyznaje, że pandemia nie wpłynęła na ich wydatki. Ta grupa to w większości osoby starsze (59 proc.).

To skoro już jesteśmy przy "nieoszczędzaniu’" - niecałe 7 proc. badanych zdecydowało się zakupić sprzęt elektroniczny. Trend ten był najbardziej popularny wśród beneficjentów programu 500+.

Edukacja w trakcie epidemii

Okazuje się, że Polacy nie próżnowali. Co 4 badany postanowił poprawić swoje szanse na rynku pracy przez poszerzanie kompetencji. W większości są to 50-latkowie (16 proc.) osoby z wyższym wykształceniem (13 proc.) i ci, którzy zarabiają w okolicach 5 tys. zł (15 proc.). Z kolei 6,8 proc. badanych chce zapisać się na szkolenie online. Autorzy raportu wskazują, że zainteresowania tą formą dokształcania jest zaskakująco niskie wśród grupy wiekowej 18-29 lat.

Brak zainteresowania szkoleniami online można chyba wytłumaczyć formą tego kształcenia. Bo młodzi ankietowani chociaż przez internet uczyć się nie chcą, to wyrażają chęci udziału w kursach stacjonarnych (13 proc.). Z kolei większość starszych badanych woli jednak unikać bezpośredniego kontaktu z innymi. Wśród seniorów w wieku 60+ tylko 1 proc. badanych chce wziąć udział w doszkalającym kursie stacjonarnym.

Źródło artykułu:PAP
polacywydatki polakówkoronawirus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)