Trwa ładowanie...

Prawie połowa Polaków nie chce wejścia do strefy euro

47 proc. respondentów uważa, że przyjęcie euro będzie dla kraju niekorzystne, 18 proc. jest zwolennikami wspólnej waluty, a 27 proc. ocenia, że nie będzie to miało wypływu na sytuację Polski - wynika z sondażu TNS OBOP. 8 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Prawie połowa Polaków nie chce wejścia do strefy euroŹródło: Jupiterimages
d4g3s3d
d4g3s3d

44 proc. uczestników badania uważa, że wejście do strefy euro będzie miało negatywny wpływ na polską gospodarkę; o tym, że będzie miało to korzystny wpływ przekonanych jest 27 proc. 11 proc. ankietowanych uważa, że wejście do strefy euro nie będzie miało większego wpływu na polską gospodarkę. 18 proc. nie wyraziło opinii w tej sprawie.

38 proc. ankietowanych jest zdania, że Polska powinna przyjąć euro najwcześniej w 2015 r. Za wejściem do strefy euro do 2014 roku jest 13 proc. badanych, a 28 proc. jest zdania, że nie powinno to nastąpić nigdy. 21 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

63 proc. badanych obawia się, że przyjęcie euro będzie miało negatywny wpływ na sytuację ich gospodarstw domowych. Odmiennego zdania jest 11 proc. uczestników sondażu, w opinii 15 proc. nie będzie to miało żadnego wpływu na sytuację ich gospodarstw. 11 proc. nie ma opinii na ten temat.

OBOP podkreśla, że stosunek do euro idzie w parze z oceną własnej sytuacji materialnej. Im lepiej ankietowani ją postrzegają, tym bardziej optymistycznie nastawieni są do euro. Wśród osób deklarujących, że znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, negatywnie o wprowadzeniu euro wypowiada się 54 proc., a pozytywnie - 13 proc. Natomiast wśród zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej przeciwników wprowadzenia euro jest 37 proc., a zwolenników 29 proc.

d4g3s3d

OBOP zwraca też uwagę, że negatywnemu stosunkowi do przyjęcia euro towarzyszą opinie o niekorzystnym jego wpływie na sytuację własnego gospodarstwa domowego (89 proc. z tej grupy), na polską gospodarkę (72 proc.) i tożsamość narodową (61 proc.). Z kolei - jak ocenia OBOP - pozytywne postrzeganie wejścia do strefy euro wiąże się z przekonaniem o zmianach na lepsze w wymienionych aspektach.

W porównaniu z poprzednim sondażem na ten temat z kwietnia 2011 r., o 4 punkty spadł odsetek uważających przyjęcie euro za coś dobrego. Również o 4 punkty zmniejszył się odsetek osób oceniających wpływ przyjęcia euro na sytuację gospodarstw domowych jako korzystny.

Sondaż TNS OBOP zrealizowany został w dniach 2-6 czerwca 2011 r. na reprezentatywnej, losowej 1005-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15 roku życia.

d4g3s3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3s3d