Trwa ładowanie...
d11hzwy
d11hzwy

PRCH: W centrach handlowych zatrudnionych jest niemal 400 tys. pracowników

Warszawa, 10.05.2016 (ISBnews) - W Polsce działa już blisko 500 centrów handlowych, w których zatrudnionych jest niemal 400 tys. osób, podała Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d11hzwy

"Z raportu PRCH Retail Research Forum wynika, że tylko w 2015 roku oddano do użytku 27 nowych obiektów, a 18 rozbudowano. Dało to razem 605 tys. mkw. nowej powierzchni. W Polsce działa już blisko 500 centrów handlowych, w których zatrudnionych jest niemal 400 tys. osób" - czytamy w komunikacie.

"Począwszy od pracowników w sklepach, kierowników sklepów, poprzez cały szereg firm serwisowych, sprzątających, ochroniarskich, zaplecze techniczne, a także firmy i osoby, które zajmują się bieżącym zarządzaniem i marketingiem obiektów handlowych - jest to naprawdę duża grupa. Średnio będziemy mieli około 800 osób w pojedynczym centrum handlowym. 90% z nich pracuje w sklepach, a reszta w innych sektorach powiązanych z zarządzaniem obiektem" - powiedział dyrektor generalny PRCH Radosław Knap, cytowany w komunikacie.

W informacji podano również, że w styczniu 2016 r. odwiedzalność centrów handlowych była nieznacznie wyższa niż rok wcześniej, choć przybyło nowej powierzchni handlowej. O ile nie nastąpią radykalne zmiany prawne, sytuacja pracowników sektora nie powinna ulec zmianie. Ze względu na ostatnie ożywienie w rekrutacjach na stanowiska menedżerskie, eksperci spodziewają się mniejszej liczby ofert na tym szczeblu, za to wzrosnąć powinna liczba etatów dla specjalistów, podano również.

d11hzwy

"Sytuacja na rynku centrów handlowych w Polsce wygląda dobrze. Według naszych ostatnich analiz, obroty w centrach handlowych w Polsce były wyższe w 2015 roku w stosunku do poprzedniego roku. Również odwiedzalność klientów w centrach handlowych jest na stabilnym poziomie, nawet lekko wzrostowym. To cieszy, ponieważ z drugiej strony liczba centrów handlowych stale rośnie. W zeszłym roku powstało ponad 20 nowych obiektów, a wiele starszych obiektów było rozbudowanych, przebudowywanych, więc widać, że cały czas centra handlowe cieszą się popularnością w Polsce" - dodał dyrektor generalny PRCH.

Zdaniem specjalistów rynku rekrutacyjnego, liczba pracowników sektora detalicznego powinna pozostać stabilna, mimo, że etap budowy dużych galerii zmierza ku końcowi i raczej należy się spodziewać powstawania nieco mniejszych obiektów, co zaobserwować będzie można podczas międzynarodowych targów nieruchomości handlowych ReDI, CEE Trade Fair for Retail Investment, które odbędą się w Warszawie na początku czerwca.

"Zapotrzebowanie na pracowników utrzyma się raczej na stabilnym poziomie. Raczej nie spotykamy większych fluktuacji czy w dół czy w górę. Niemniej jednak zauważamy, że ruchy poczynione na stanowiskach menadżerskich mogą spowodować, że więcej rekrutacji pojawi się w obszarze specjalistycznym. To wynika głównie z tego, że stanowiska menadżerskie potrzebują dużo więcej czasu na weryfikację, tym samym zapotrzebowanie na tych kierowników i ponowne rekrutacje na stanowiska menadżerskie mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie" - poinformowała manager działu rynku nieruchomości i rynku budowlanego w HRK SA Joanna Kozarzewska, cytowana w komunikacie.

Polska jest na czwartym miejscu w Europie pod względem liczby zatrudnionych w centrach handlowych. Wyprzedzają nas jedynie tak duże i liczebne kraje, jak Wielka Brytania, Niemcy i Francja (odpowiednio: 862 tys., 680 tys., 515 tys.). Natomiast już np. Włochy czy Hiszpania (odpowiednio 326 tys. i 318 tys.), które mają zarówno więcej mieszkańców, jak i większą powierzchnię w centrach handlowych, ustępują Polsce pod względem liczby zatrudnionych w nich pracowników.

d11hzwy

Eurostat ocenia, że handel detaliczny jest trzecim największym sektorem zatrudnienia w UE pod względem liczby miejsc pracy. Z danych Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych wynika, że branża odpowiada za jedno na 11 miejsc pracy w Europie. Blisko dwie trzecie pracowników stanowią kobiety. Sektor oferuje również wiele miejsc pracy dla osób młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy, oraz dla osób o niższych kwalifikacjach.

"Z reguły stanowiska handlowe są dodatkowo wynagradzane za efektywność pracy, te benefity związane są z multisportem, z dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi, z ubezpieczeniami na życie dla pojedynczego pracownika bądź dla rodziny" - dodała Kozarzewska.

Stowarzyszenie Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) od 2003 roku zrzesza firmy i osoby pracujące w branży nieruchomości centrów handlowych.

(ISBnews)

d11hzwy

Podziel się opinią

Share

d11hzwy

d11hzwy