Trwa ładowanie...
d2tomko

Premier: transplantologia to konkretny dar życia (komunikat)

...

d2tomko
d2tomko

24.10. Warszawa - CIR informuje:

Na dwa dni przed Światowym Dniem Transplantacji szef rządu wziął udział w uroczystościach jubileuszu 11-lecia Programu Rodzinnych Przeszczepów Wątroby w Centrum Zdrowia Dziecka.

W uroczystości udział wzięło około 100 dzieci po przeszczepach i ich dawcy. Obecna była m.in. 15-letnia Ola z tatą. To ona 12 października 1999 roku jako pierwsza miała przeszczep. Na uroczystości byli także lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka oraz zespół z kliniki na Banacha w Warszawie, odpowiedzialny za pobieranie narządów.

Każdego dnia wielu ludzi udowadnia, że oddanie swojego narządu to jest piękna sprawa. Rząd musi im pomóc. Wiemy wszyscy dobrze, ile trzeba przełamać jeszcze złych przyzwyczajeń, ile trzeba pieniędzy, ile instytucji, organizacji, ile trzeba dobrej energii w ludziach, żebyśmy mogli mówić o pełnej satysfakcji, jeśli chodzi o transplantologię w Polsce. Narodowy Program Transplantologii to konkretny dar życia. Tu wszyscy wychodzą jako zwycięzcy - mówił szef rządu w przemówieniu do gości.

d2tomko

Podczas uroczystości odbyła się konferencja na temat transplantologii. Na pytania dziennikarzy odpowiadali szef rządu i minister zdrowia Ewa Kopacz. Donald Tusk podziękował Ewie Kopacz za determinację we wdrażaniu Narodowego Programu Transplantacji. Zapewnił, że przeszczepy są dobrą inwestycją. Minister dodała, że przez trzy ostatnie lata rząd Donalda Tuska "ułożył i wyprostował" finansowanie transplantacji.

W 2009 roku wykonano w Polsce 1122 przeszczepienia narządów. Dla porównania: w 2005-1401 przeszczepów, 2006-1255, 2007-962, 2008-1147. Dzięki prowadzonej od 3 lat modernizacji, mamy najnowocześniejsze na świecie banki tkanek, w których przygotowywane są m.in. zastawki serca, tkanka kostna, ścięgna. W 2009 roku odnotowano o 16 proc. więcej przeszczepów serca oraz o prawie 9 proc. przeszczepów nerki i wątroby niż w roku 2007. Ta tendencja utrzymuje się.


Centrum Zdrowia Dziecka jako jedyne w Polsce prowadzi Program Rodzinnych Przeszczepów Wątroby. W tym roku przypada 11. rocznica pierwszego przeszczepu: odbył się on 12 października 1999 roku u 4-letniej Oli. Dawcą był jej tata. Od tamtej pory 178 dzieci dostało wątroby od najbliższych, głównie od rodziców.

d2tomko

12 października br. rząd uchwalił "Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej" na lata 2011-2020. Na program przeznaczonych zostanie rocznie 45 mln zł z budżetu państwa. Łącznie na realizację programu zaplanowano 450 mln zł. Program przewiduje m.in. zwiększenie o 100 proc liczby przeszczepów od zmarłych dawców, o 500 proc. liczby przeszczepów nerki od żywych dawców, o 300 proc. liczby potencjalnych dawców szpiku, szkolenie i finansowanie koordynatorów transplantacyjnych, wdrażanie i rozwijanie innowacyjnych metod przeszczepiania (jelita, kończyn górnych, komórek wątroby, chrząstki stawowej), unowocześnienie szpitali i zakup wysokospecjalistycznego sprzętu, promocję idei dawstwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ jra/

d2tomko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tomko