Trwa ładowanie...

Prezent świąteczny dla kredytobiorców walutowych

Pomimo tego, że w Polsce 26 grudnia jest dniem wolnym, większość rynków działała wczoraj. Efektem tych ruchów jest umocnienie złotówki względem okresu przedświątecznego. Wynika to z przenoszenia się zainteresowania inwestorów z USA do Europy po słabszych danych z tamtejszego rynku pracy. Tą korzystną tendencję dla Europy może niestety zakończyć w nadchodzących dniach Turcja. W kraju tym trwa obecnie kryzys polityczny wywołany potężną aferą korupcyjną.

Prezent świąteczny dla kredytobiorców walutowychŹródło: Fotolia, fot: focuspocusltd
d1zkxjb
d1zkxjb

Pomimo tego, że w Polsce 26 grudnia był dniem wolnym od pracy, to większość światowych rynków działała wczoraj normalnie. Złotówka pomimo braku polskich inwestorów na rynkach zyskiwała przebijając ważne poziomy zarówno na euro jak i dolarze. Jeżeli ktoś odpoczywał z rodziną w święta zamiast obserwować kursy walut z pewnością zdziwił się dzisiejszego ranka widząc waluty 2-3 grosze tańsze niż przed świętami. Z pewnością ucieszyło to kredytobiorców walutowych.

Wczoraj poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych spada wolniej od oczekiwań a łączna ilość osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wzrasta. Efektem takich danych jest osłabianie się dolara względem europejskich walut. Rezultatem takiego ruchu jak to często bywa jest wzrost zainteresowania inwestorów rynkami bardziej ryzykownymi w tym Polską. Mamy do czynienia z testowaniem psychologicznego poziomu trzech złotych za dolara. Patrząc na rynek obligacji oraz potencjał wzrostu na głównej parze walutowej do wybicia tego może dojść jeszcze w nadchodzącym tygodniu.

Zdaniem wielu analityków przebicie tej psychologicznej bariery będzie tylko tymczasowe, gdyż w USA trwa odchodzenie od bardzo luźnej polityki monetarnej. Wraz z tymi zmianami kapitał powinien ponownie napływać za ocean. Ważne będą kolejne posiedzenia FED i to czy kontynuowana będzie redukcja programu luzowania ilościowego. Po ostatnich porozumieniach w obydwóch izbach ryzyko ponownego impasu budżetowego zostało właściwie zażegnane, zatem zniknęło ryzyko kolejnej gwałtownej przeceny dolara względem euro.

Niestabilnie jest w Turcji. W kraju tym wybuchła afera korupcyjna. Jej głównymi bohaterami są dzieci ministrów gospodarki, środowiska, spraw wewnętrznych oraz biznesmani i szefowie banków. Wielu obserwatorów wskazuje na to, że termin wypłynięcia całej afery jest nieprzypadkowy i łączą to z wyborami lokalnymi w marcu i prezydenckimi w czerwcu. Jeszcze przed świętami wspomnianych trzech ministrów podało się do dymisji. Dwa dni temu premier Recep Tayyip Erdogan wymienił w rządzie w sumie 10 ministrów. Najbliższe dni pokażą, czy ta rekonstrukcja zakończy polityczne konsekwencje afery. Rynki patrzą z niepokojem na tą całą sytuację, obawiając się, że po utracie władzy przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju zachód straci ważnego partnera w świecie arabskim.

d1zkxjb

W dniu dzisiejszym brakuje ważnych danych makroekonomicznych za wyjątkiem zapasów surowców energetycznych w USA. O 16:30 poznamy wielkość zapasów gazu ziemnego, a o 17:00 ważniejsze z tej pary zapasy ropy naftowej.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 27.09.2013 do 27.12.2013

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Kwotowania EUR/PLN wybiły się poniżej 4,1550 ustanawiając najniższe poziomy od maja bieżącego roku. Ruch ten dotarł obecnie do poziomu 4,1300. Analiza wykresu nie pozwala ustalić żadnych ważnych istotnych poziomów mogących w ciągu najbliższych kilku groszy powstrzymać ruch w dół. W przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca maksima ostatnich tygodni na poziomie 4,1450 a po jej przebiciu kolejnym ważnym poziomem powstrzymującym dalsze wzrosty jest 4,1700.

d1zkxjb

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 27.09.2013 do 27.12.2013

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Kurs CHF/PLN od połowy października poruszał się w trendzie wzrostowym, jednakże w ostatnich dniach w wyniku gwałtownych osłabień franka doszło do wybicia dołem z formacji. Najbliższym oporem jest przebite ograniczenie trendu wzrostowego, czyli 3,3950. Dla ruchu w dół po przebiciu dolnego ograniczenia kanału następnym wsparciem są testowane właśnie okolice 3,3650, czyli pięciomiesięczne minima lokalne.
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 27.09.2013 do 27.12.2013

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Kurs USD/PLN przebił ważne minima na poziomie 3,02 ustanawiając najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Najprawdopodobniej w następnych dniach będziemy obserwować testowanie psychologicznej bariery 3,0000 będącej silną barierą dla dalszych spadków na tej parze walutowej. W przypadku ruchu w górę ważnym oporem, powinien być przebity poziom 3,0200.

d1zkxjb

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 27.09.2013 do 27.12.2013

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Kurs GBP/PLN powrócił do trendu spadkowego. Dla powrotnego ruchu w górę najbliższym oporem jest 4,9600. Dla ruchu w dół następnym wsparciem jest poziom 4,9350, czyli ostatnie minima lokalne przed dołkiem z przełomu października i listopada.
Maciej Przygórzewski – Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl

d1zkxjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkxjb