Prezes NBP apeluje do rządu

Prezes NBP Sławomir Skrzypek zaapelował w
środę do rządu o realizację reformy finansów publicznych oraz
współpracę z bankiem centralnym w zakresie wejścia do ERM2 oraz
walki z inflacją.

25.06.2008 | aktual.: 25.06.2008 18:28

_ Sytuacja gospodarcza wymaga współpracy i otwartego traktowania obu stron. Polska gospodarka stoi w obliczu ważnych wyzwań. Jako prezes NBP apeluję o współpracę z rządem _ - powiedział prezes NBP.

Prezes wyznaczył 3 główne kierunki, w których widzi konieczność współpracy: ustalenie zasad wejścia do strefy euro, reformę finansów publicznych oraz walkę z inflacją.

|

Obraz
Obraz

_ NBP jest technicznie gotowy do wejścia do ERM2 - w tej sprawie NBP podjął i zakończył wszystkie niezbędne działania, które leżą w jego kompetencji, jednak w tym mechanizmie powinniśmy przebywać jak najkrócej - nie dłużej niż 24 miesiące _ - powiedział prezes NBP.

_ Reforma finansów jest niezbędna, by Polska trwale spełniała fiskalne kryteria z Maastricht. Jest to równocześnie warunek zdrowej gospodarki. Należy tworzyć systemowe rozwiązania, aby deficyt budżetowy nie przekroczył dopuszczalnego limitu, tymczasem reforma finansów publicznych wciąż pozostaje w sferze zapowiedzi _ - dodał prezes NBP.

_ Walka z inflacją wymaga współdziałania NBP z rządem w zakresie policy mix, czyli harmonizacji polityki pieniężnej i fiskalnej - nie można przerzucać się odpowiedzialnością. Jako przewodniczący RPP muszę wystąpić przeciwko niesprawiedliwym i nierzetelnym atakom na NBP _ - powiedział Skrzypek.

Minister finansów Jacek Rostowski w ubiegłym tygodniu w Sejmie zarzucił bankowi centralnemu prowadzenie błędnej polityki w 2007 roku. Według Rostowskiego opóźnienia w podwyżkach stóp są przyczyną stosunkowo wysokiej inflacji obecnie.

_ Polskiej gospodarce nie potrzeba konfliktów, potrzebna jest instytucjonalna współpraca rządu z NBP _ - dodał prezes NBP.

Pytany o zakres współpracy z rządem prezes powiedział, że oczekuje wymiany informacji, m.in. o planowanych działaniach rządu w zakresie walki z inflacją, np. akcyzy, cen energii kontrolowanych przez rząd.

_ Ta wiedza pozwoli nam uwzględnić w polityce monetarnej zjawiska, które nastąpią _ - dodał prezes.

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanseinflacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)