Trwa ładowanie...
d6mv01s
finanse
10-04-2009 07:26

Prezes NBP: dynamika akcji kredytowej może być bliska zera

Prezes NBP Sławomir Skrzypek ocenia, że
roczne dynamiki akcji kredytowej w kolejnych miesiącach mogą być
bliskie zera, dlatego NBP jest gotowy do podjęcia daleko idących
działań mających na celu zwiększenie przez banki akcji kredytowej.

d6mv01s
d6mv01s

_ Dociera do nas coraz więcej sygnałów o słabnącej akcji kredytowej. Dynamiki roczne są jeszcze dodatnie, ale z miesiąca na miesiąc sytuacja się pogarsza i możliwe, że w kolejnych miesiącach dynamiki roczne mogą być bliskie zera _ - powiedział Skrzypek w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

_ Bez nadzwyczajnych działań nie można odwrócić tego trendu. A to jest kluczowe dla utrzymania dodatniej dynamiki wzrostu PKB. Prognozy dla naszych sąsiadów są coraz gorsze, więc rola akcji kredytowej będzie coraz większa _- dodał.

W czwartkowym komunikacie Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość podejmowania dalszych zdecydowanych, w tym niestandardowych działań w celu zapewnienia bankom dodatkowej płynności, w zamian za rozszerzanie przez banki akcji kredytowej.

NBP poinformował, że skierował zaproszenie do sektora bankowego w celu wypracowania +Paktu na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej w Polsce+, który będzie miał na celu wspieranie wzrostu gospodarczego poprzez zapewnienie dostępności kredytów dla przedsiębiorstw i osób indywidualnych.

d6mv01s

_ Rozmawiałem już na ten temat z ministrem finansów i przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. NBP jest gotowy do podjęcia daleko idących działań, ponieważ wzrost gospodarczy jest teraz kluczową sprawą _- powiedział Skrzypek.

Prezes nie chce zdradzać szczegółów dotyczących "Paktu na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej w Polsce".

_ Najpierw chciałbym na ten temat porozmawiać z przedstawicielami sektora bankowego i poznać ich opinie _ - powiedział.

Inauguracja prac na rzecz Paktu odbędzie się 20 kwietnia 2009 r. podczas spotkania z przedstawicielami sektora bankowego, na które zaproszono również Ministra Finansów i Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

d6mv01s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6mv01s