Trwa ładowanie...
d42gsyk
d42gsyk

Prezes PGE: Fuzje w branży to m.in. lepsze możliwości finansowania inwestycji

Opole, 03.11.2014 (ISBnews) - Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Marek Woszczyk nie chciał komentować powracających co jakiś czas planów konsolidacji spółek energetycznych, ale wskazał w rozmowie z agencją ISBnews, że niektóre formy fuzji lub połączeń mogą jednak mieć sens biznesowy - np. zwiększając skalę możliwości pozyskiwania finansowania nowych projektów.
Share
d42gsyk

"Decyzja o ewentualnym połączeniu spółek energetycznych leży w gestii właściciela, czyli Skarbu Państwa, więc jako wynajętemu menadżerowi trudno mi to komentować. Natomiast z punktu widzenia prezesa jednej ze spółek z segmentu energetycznego uważam, że każda taka decyzja musi mieć ekonomiczny sens i uzasadnienie" - powiedział Woszczyk w rozmowie z ISBnews podczas ceremonii wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.

Prezes PGE zaznaczył, że niektóre formy fuzji lub połączeń mogą jednak mieć sens biznesowy.

"Mogą na przykład zwiększać skalę możliwości pozyskiwania finansowania nowych projektów. Są tego dobre przykłady za granicą, a przecież nasz sektor energetyczny wymaga jeszcze ogromnych inwestycji" - podkreślił Woszczyk rozmowie z ISBnews.

d42gsyk

W ub. miesiącu minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiadał, że decyzje o ewentualnej prywatyzacji spółek energetycznych zapadną w 2015 r. Według niego, każde rozwiązanie jest możliwe.

Wcześniej w październiku prezes Energii Mirosław Bieliński poinformował agencję ISBnews, że nie można wykluczyć, iż Skarb Państwa zdecyduje o konsolidacji polskiego sektora energetycznego. Według niego, Grupa Energa na pewno będzie uczestnikiem takiego procesu.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku Karpiński powiedział, że resort rozważy w I poł. 2014 r. koncepcję fuzji w branży energetycznej. Zaznaczył jednak wówczas, że musi poczekać na aktualizację polityki energetycznej.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d42gsyk

Podziel się opinią

Share
d42gsyk
d42gsyk