Trwa ładowanie...
pko bp

Prezes PKO BP: Z rynku znikną banki, których udział nie przekracza 5-7 proc.

Polski rynek bankowy czeka dalsza konsolidacja, a podmioty, których udział nie przekracza 5 - 7 proc. staną się celem przejęć. PKO Bank Polski, rozwijając się za granicą, będzie przede wszystkim podążał szlakiem klientów, którzy robią biznes również poza Polską. Bank nadal jest otwarty na sojusz z Poczta Polską, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło.

Share
Prezes PKO BP: Z rynku znikną banki, których udział nie przekracza 5-7 proc.
Źródło: PAP
d3s5zb1

- Proces konsolidacji polskiego sektora bankowego trwa. Spodziewam się, że z rynku całkowicie znikną małe banki, których udział nie przekracza 5-7 proc.. Zostaną przejęte przez większe instytucje. Czy w perspektywie najbliższych pięciu lat cztery banki podzielą między siebie rynek? To raczej mało prawdopodobne - powiedział Jagiełło w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Zaznaczył, że sytuacja, w której polski kapitał kontroluje 40 proc. branży bankowej, a zagraniczny 60 proc. powinna być odwrócona, jednak pozostaje pytanie jak go zmobilizować, by chciał zainwestować w banki sprzedawane przez zagranicznych inwestorów strategicznych.

Podkreślił, że kierunki rozwoju geograficznego PKO BP są determinowane przez klientów, którzy prowadzą działalność poza naszym krajem.

d3s5zb1

- Analizując, na których rynkach poza Polską powinniśmy być obecni, doszliśmy do wniosku, że kierunki wyznaczają nasi klienci. Polscy przedsiębiorcy bardzo aktywnie rozwijają się poza granicami Polski, zwłaszcza w Niemczech, Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Podjęliśmy decyzję, że chcemy w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy otworzyć w tych krajach oddziały korporacyjne. Będziemy więc tam, gdzie nasze firmy robią biznes - zapowiedział Jagiełło.

- Jagiełło poinformował, że sojusz z Pocztą Polską oraz oferta zakupu Banku Pocztowego przez PKO BP wciąż jest aktualna.

- Niezmiennie powtarzam, że najwięcej korzyści obu stronom przyniesie skupienie się przez Pocztę Polską na działalności pocztowej, a PKO na usługach finansowych. Nasz udział w polskim sektorze bankowym osiągnął poziom, który zbliżony jest do optymalnego z punktu widzenia koncentracji sektora bankowego. Po ewentualnym zrealizowaniu aliansu strategicznego z Pocztą Polską udział PKO sięgnąłby ok. 20 proc. - to dobry cel - podkreślił prezes.

W ocenie Jagiełły, na sektor bankowy najsilniej oddziałują dwa trendy: technologiczny i demograficzny. PKO BP powinien łączyć w usługach bankowy świat fizycznych oddziałów, które muszą być mniejsze niż obecnie, ze światem wirtualnym, światem mediów społecznościowych. - To jest kierunek, w którym podążamy" - powiedział.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 244,45 mld zł na koniec III kw. 2014 r. wobec 199,23 mld na koniec 2013 r.

d3s5zb1

Podziel się opinią

Share
d3s5zb1
d3s5zb1