Trwa ładowanie...
dvlw7qf

Prezes TVP apeluje do KRRiT o zwiększenie przyszłorocznych środków

335 mln zł, które KRRiT chce w przyszłym roku przekazać TVP, nie wystarczy do realizacji jej zadań - przekonuje cytowany w komunikacie TVP prezes Juliusz Braun. Apeluje on do przewodniczącego Rady Jana Dworaka o zwiększenie tej sumy, wskazując 380 mln zł jako minimum.

Share
dvlw7qf

2 lipca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała prognozowane przyszłoroczne wpływy z abonamentu radiowo - telewizyjnego oraz wstępny podział prognozowanych środków między publicznych nadawców. Z informacji tych wynika, że w przyszłym roku wpływy abonamentowe mogą wynieść 661 mln zł, czyli o 59 mln zł mniej od sumy zakładanej na 2015 r. i o 89 mln zł mniej, niż udało się zebrać w roku ubiegłym. KRRiT poinformowała, że Telewizja Polska może liczyć na 335 mln zł z tych środków, a Polskie Radio na 170 mln zł. Pozostała kwota 156 mln zł, ma być przeznaczona dla regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Jak podało w poniedziałek wieczorem Centrum Informacji Telewizji Polskiej, zarząd spółki z zaskoczeniem przyjął informację dotyczącą niskiej kwoty środków abonamentowych, przydzielonej jej na prowadzenie działalności misyjnej w 2016 r. TVP ma bowiem otrzymać o 45 mln zł mniej, niż regulator chce jej wypłacić w tym roku oraz o 19 mln zł mniej, niż otrzymała w roku ubiegłym.

"Zmiana proporcji podziału środków na niekorzyść Telewizji Polskiej jest decyzją trudną do zrozumienia, zwłaszcza w kontekście obsługi w przyszłym roku dodatkowych, bardzo kosztochłonnych wydarzeń o charakterze ściśle misyjnym" - podkreślił cytowany w komunikacie Juliusz Braun. Jako najważniejsze z tych zadań, wymienił obsługę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

"Wydawało się, że tak spektakularne wydarzenie jak ŚDM będzie szansą do promocji Polski na arenie międzynarodowej. Przeprowadzenie kompleksowej obsługi tego wydarzenia, relacjonowanego na całym świecie w oparciu o transmisje przygotowywane przez TVP, stałoby się wizytówką naszego kraju. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że relacje Telewizji Polskiej z ŚDM będą miały charakter całkowicie niekomercyjny" - dodał Braun.

dvlw7qf

Wśród innych dodatkowych zadań misyjnych, prezes TVP wymienił także Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz imprezy związane z pełnieniem przez Wrocław funkcji Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W związku z tym, Braun zwrócił się do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka o zmianę proporcji podziału w 2016 roku wpływów abonamentowych pomiędzy TVP a Polskie Radio oraz regionalne spółki radiowe na korzyść telewizji publicznej. Jego zdaniem, niezbędne minimum dla realizacji zakładanych celów misyjnych to 380 mln zł.

Braun argumentuje swoje stanowisko tym, że koszty działania nadawców telewizyjnych znacznie przewyższają te ponoszone przez rozgłośnie radiowe, dlatego większość państw decyduje się przeznaczać dla nich od 60 do 80 proc. wszystkich środków przekazywanych mediom publicznym.

Zdaniem prezesa TVP, proponowana przez KRRiT stawka może zachwiać osiągniętej "z ogromnym wysiłkiem restrukturyzacji" równowagi finansowej spółki, a także ograniczyć zakres i jakość obsługi wymienionych wydarzeń.

Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała w poniedziałek, że Krajowa Rada odniesie się do apelu po dokładnym zapoznaniu się z jego treścią.

dvlw7qf

Podziel się opinią

Share
dvlw7qf
dvlw7qf