Trwa ładowanie...
d3tng3c

Prezydent Andrzej Duda zwiedził Elektrownię Połaniec

Prezydent Andrzej Duda zwiedził w czwartek Elektrownię Połaniec, zlokalizowaną w Zawadzie (Świętokrzyskie). Elektrownia o mocy 1,9 GW od połowy marca należy do kontrolowanej przez Skarb Państwa Enei, która kupiła ją od francuskiej firmy Engie.

Share
d3tng3c

Węglowa elektrownia jest położona we wsi Zawada koło Połańca w woj. świętokrzyskim. To jedna z młodszych elektrowni systemowych w kraju oraz największy tego typu obiekt w południowo-wschodniej Polsce. Firma nosi teraz nazwę Enea Elektrownia Połaniec (Enea Połaniec).

Elektrownia przeszła w ostatnich latach wart około 1,5 mld zł intensywny program modernizacyjny. Obecnie składa się z siedmiu bloków węglowych oraz jednego bloku biomasowego ("zielonego bloku" oddanego do użytku w 2012 r.), a jej łączna moc to 1,9 GW. Wszystkie bloki węglowe umożliwiają współspalanie biomasy (do 20 proc.). Blok biomasowy to największy taki obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie i na świecie.

Grupa Enea kupiła 100 proc. akcji Engie Energia Polska - spółki, do której należała Elektrownia Połaniec. Koszt transakcji wyniósł ok. 1,26 mld zł.

Jak zaznaczył prezes Enei Mirosław Kowalik podczas konferencji zorganizowanej w połowie marca w związku z transakcją zakupu elektrowni, zakup przedsiębiorstwa wpisuje się w przyjętą we wrześniu ub. roku strategię Enei do 2030 r. "Chcemy być firmą wysoko specjalistyczną i po przejęciu Połańca będziemy chcieli wykorzystać tamtejsze know-how. Dzięki temu staniemy się grupą bardziej pełną, przynosząc większą wartość dla akcjonariuszy i dysponująca większą mocą". Jak dodał, moc ta - po przejęciu Połańca - wzrośnie o ponad 50 proc.

d3tng3c

Zapewnił też, że w elektrowni - o której kupno przez kontrolowaną przez Skarb Państwa spółkę zabiegały związki zawodowe - zostanie zapewniona stabilność zatrudnienia. Zapowiedział, że trzeba jednak "przejrzeć model funkcjonowania obsługi elektrowni".

Grupa Enea dostarcza energię dla 2,5 mln klientów; w całej Polsce zatrudnia ok. 15,7 tys. osób. Jest pierwszą polską grupą energetyczną notowaną na GPW. Jej akcje na warszawskim parkiecie zadebiutowały w listopadzie 2008 r. 51 proc akcji należy do Skarbu Państwa.

d3tng3c

Podziel się opinią

Share
d3tng3c
d3tng3c