Trwa ładowanie...
d2h4s92

Prezydent Gorzowa Wlkp. chce wybudować północną obwodnicę miasta

Budowa północnej obwodnicy miasta ma być jedną z największych inwestycji w tej kadencji samorządu - zapowiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Share
d2h4s92

Celem przedsięwzięcia za ok. 180 mln zł jest poprawa wewnętrznej komunikacji w północnej części miasta, a także połączenie trasy ekspresowej S3 z drogą krajową nr 22.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka gorzowskiego magistratu Ewa Sadowska-Cieślak, miasto rozpoczęło właśnie prace koncepcyjnych związane z budową północnej obwodnicy Gorzowa Wlkp. i złożyło wniosek o ujęcie budowy tej drogi w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubuskiego.

"Liczymy, że pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia uda się pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oczywiście przygotowujemy wkład własny, a także będziemy zabiegali o dofinansowanie w puli środków unijnych, jakie będzie miał do dyspozycji nasz region" - powiedział we wtorek PAP prezydent Wójcicki.

d2h4s92

Planowana obwodnica ma już nawet swoją nazwę - będzie to ulica Kamienna, oczywiście jeśli plany prezydenta zostaną zrealizowane. Sam pomysł nie jest nowy, gdyż o powstaniu tej drogi mówi się w Gorzowie Wlkp. od około 20 lat.

Zapisy o północnej obwodnicy można znaleźć także w planie zagospodarowania przestrzennego tej części Gorzowa Wlkp. Jest w nim mowa o głównej drodze w dwóch wariantach - w standardzie jedno (25 m szerokości), jak i dwujezdniowym (35 m szerokości).

"Należy zaznaczyć, że na oba warianty został zabezpieczony teren" - dodała Sadowska-Cieślak.

Wójcicki podkreślił, że nowa obwodnica ma jednocześnie pełnić rolę tzw. trasy średnicowej, która połączy największe gorzowskie osiedla mieszkaniowe, a przez to odciąży od ruchu tranzytowego kilka innych ważnych ulic w mieście, tj. al. Odrodzenia i ul. Słowiańską i centrum miasta. Ponadto ma skomunikować tereny inwestycyjne Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i usprawnić dojazd do Cmentarza Komunalnego.

W ujęciu regionalnym obwodnica ma zapewnić spójność sieci dróg krajowych w rejonie Gorzowa Wlkp., a także usprawnić ich połączenie z drogami wojewódzkimi. Nowa droga liczyłaby ok. 4 km i łączyła Węzeł Gorzów Północ na S3 z Rondem Gdańskim w ciągu drogi krajowej nr 22, przy wyjeździe z Gorzowa Wlkp. w kierunku Gdańska.

d2h4s92

Podziel się opinią

Share
d2h4s92
d2h4s92