Trwa ładowanie...
d4fqguv
12-04-2016 14:35

Prezydent: GPW wspaniale się rozwija (opis2)

#
dochodzą wypowiedzi ekspertów
#

d4fqguv
d4fqguv

12.04. Warszawa (PAP) - Giełda Papierów Wartościowych wspaniale się rozwija, działajmy tak dalej, byśmy byli liderem gospodarki w naszej części Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW w Warszawie.

Przypominając podczas wtorkowej uroczystości historię giełdy w Polsce, prezydent mówił, że "w 1991 roku Polska, Polacy zaczęli się od nowa uczyć funkcjonowania rynku kapitałowego".

"Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat. I na tej giełdzie m.in. moi koledzy startowali. Byliśmy tymi, którzy fascynowali się giełdą na samym początku. Ona oczywiście wtedy, w porównaniu z dzisiejszą giełdą, była banalnie łatwa. Tych spółek przez długi czas było niewiele. Dzisiaj jest na głównym parkiecie ponad 400 spółek (...) Giełda rozwija się wspaniale" - powiedział Duda.

Prezydent pogratulował dotychczasowym prezesom GPW i inwestorom. "Nasza giełda jest czwartą giełdą w Europie, jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy po to, żebyśmy byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami" - mówił.

d4fqguv

"Wspierajmy giełdę w miarę możliwości dobrymi regulacjami. Trzeba pogratulować także kodeksu dobrych praktyk, który został przez giełdę przyjęty, który mówi: o ładzie korporacyjnym, o dobrym zarządzaniu, o transparentności, o przejrzystości funkcjonowania spółek giełdowych, o rzetelnej informacji dla akcjonariuszy. Krótko mówiąc - o wszystkim tym, co jest pewnym probierzem uczciwości funkcjonowania rynku kapitałowego i powoduje, że zasady jego działania są klarowne" - zaznaczył Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że giełda jest bardzo ważna m.in. dla podmiotów, które działają w zakresie rozwiązań innowacyjnych. Jak mówił, opracowanie i wprowadzanie innowacji jest zawsze związane z niepewnością. "Banki komercyjne często nie chcą wspomóc takich przedsiębiorców ze względu na ryzyko. Giełda jest dla nich wielką szansą" - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że przez następne 25 lat warszawska giełda będzie funkcjonowała co najmniej z takim samym powodzeniem, jak do tej pory.

Według szefowej GPW Małgorzaty Zaleskiej warszawska giełda powinna być spółką wspierającą polską gospodarkę.

d4fqguv

"Przeszłość Giełdy Papierów Wartościowych to budowanie spółki zaufania publicznego, przyszłość to kontynuowanie rozwoju GPW, budowanie dalszego zaufania do rynku kapitałowego w Polsce, ale to także czas, aby to GPW stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę, spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem, która będzie działała w sposób przejrzysty, spółki, która będzie wspierała polskie przedsiębiorstwa, także te proponujące innowacyjne rozwiązania" - powiedziała Zaleska.

Jak podkreśliła, GPW ma przed sobą przyszłość bycia profesjonalnym podmiotem obrotu instrumentami finansowymi, aktywnie zarządzającym instrumentami wspierania polskiej gospodarki.

Podczas uroczystości w Sali Notowań GPW nastąpiło symboliczne odsłonięcie nowego dzwonu giełdowego. "Mocowanie dzwonu symbolizuje miejsce, w którym znajduje się GPW. Jego forma przedstawia wykres notowań. Jak widać, mimo niewielkiego spadku, pnie się on ku górze" - podsumowała Zaleska.

d4fqguv

Obecny na uroczystości Wiesław Rozłucki, który był pierwszym prezesem warszawskiego parkietu (w latach 1991-2006), był pytany przez dziennikarzy o rolę giełdy w polskiej gospodarce. "To jest moje wielkie oczekiwanie, ponieważ tylko w naszym kraju giełda stała się realną częścią gospodarki. Mówię tu o regionie krajów gospodarczej transformacji, regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Mamy mocną pozycję. Myślę, że szczególnie w nowym programie gospodarczym giełda powinna znaleźć czołowe miejsce. Jak dotychczas, nie została tam wymieniona, ale myślę, że to jest tylko kwestia czasu i ostatecznej redakcji programu wicepremiera (Mateusza) Morawieckiego" - zaznaczył.

Ocenił, że od samego początku giełda starała się utrzymać wysoki poziom profesjonalizmu. "Chcieliśmy zbudować giełdę od razu na wysokim poziomie, odpowiadającym wszystkim standardom" - podkreślił. Jego zdaniem prezesami GPW zawsze zostawali profesjonaliści, którzy znali się na finansach i rynku kapitałowym. "Ten dobry początek, nacisk na profesjonalizm owocuje do dzisiejszego dnia" - wskazał.

Mówiąc o wyzwaniach stojących przed GPW Rozłucki przyznał, że spółki muszą poprawić swoje wyniki. "Budowa wartości dla akcjonariuszy powinna być cały czas głównym przesłaniem spółek giełdowych. Powinny poprawić swoją politykę dywidendową, aby była bardziej przewidywalna, (...) a przede wszystkim zwiększyć dynamikę wzrostu zysków. Jeśli spółki sprostają temu wyzwaniu, to nie martwię się o obecność akcjonariuszy, również indywidualnych na giełdzie" - tłumaczył.

d4fqguv

Wtórował mu Paweł Cymcyk ze Związku Maklerów i Doradców. "25 lat to okres, który Giełda Papierów Wartościowych z pewnością wykorzystała bardzo dobrze. Najlepiej świadczy o tym ponad 900 spółek notowanych już teraz na giełdzie. Pamiętajmy, że 25 lat temu startowaliśmy z zaledwie pięcioma spółkami" - powiedział dziennikarzom. Jego zdaniem "przyciągniecie na warszawski parkiet spółek spoza Polski to wyzwanie dla GPW".

GPW w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Od listopada 2010 r. jest spółką publiczną notowaną na warszawskim parkiecie.

d4fqguv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fqguv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj