Trwa ładowanie...
d2a42fr
IAR
Gospodarka

Prezydent Niemiec apeluje: zwiększyć pensje

Niemiecki prezydent wezwał w dzienniku "Bild am Sonntag" do zwiększenia zarobków pracowniczych. Horst Koehler uważa, że pracownicy najemni powinni mieć większy udział w zyskach przedsiębiorstw.
Share
Prezydent Niemiec apeluje: zwiększyć pensje
Źródło: AFP
d2a42fr

Prezydent Niemiec wezwał do zwiększenia pensji i udziału pracowników w majątku i zyskach firm. Zdaniem Koehlera, kierownictwo i pracownicy firm powinni bardziej niż dotychczas czuć się częścią jednego zespołu. Według prezydenta, partnerstwo kapitału i pracy nie jest do końca wykorzystane i stwarza nowe możliwości. Może ono też wzmocnić wiarę społeczeństwa w niemiecki model socjalnej gospodarki rynkowej.

Zdaniem Koehlera, wstrzemięźliwość związków zawodowych w żądaniach płacowych przyczyniła się do sukcesów niemieckiej gospodarki. Nie może być ona jednak wykorzystywana, ale powinna zostać nagrodzona.

Apel prezydenta o zwiększenie płac współgra z wysuwanymi przez innych polityków żądaniami zmniejszenia podatków. Ich zdaniem, zwiększenie dochodów ludności i popytu na rynku wewnętrznym pomoże złagodzić skutki kryzysu.

d2a42fr

Podziel się opinią

Share
d2a42fr
d2a42fr