Trwa ładowanie...
d9g3yuu
d9g3yuu

Prezydent Olsztyna otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu 2014 r.

Rada miasta Olsztyna udzieliła w środę prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi absolutorium z wykonania budżetu za 2014 rok. Za udzieleniem absolutorium głosowało 18 radnych, a 6 wstrzymało się od głosu, nie było głosów przeciwnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d9g3yuu

Za udzieleniem absolutorium głosowały koalicyjne kluby PO-PSL oraz prezydencki klub Piotra Grzymowicza, a także opozycyjny klub radnych byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego - rywala Piotra Grzymowicza w ostatnich wyborach samorządowych. Od głosu wstrzymali się radni PiS.

Planowane dochody w 2014 roku miały wynieść 993 mln zł, wykonane zostały w 99,3 procentach, natomiast wydatki zaplanowano w 2014 roku na nieco ponad 1 mld zł, wykonano zaś je w 93 procentach.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz po przyjęciu uchwały absolutoryjnej przez radę miasta podziękował radnym oraz wiceprezydentom za współpracę.

d9g3yuu

"Jako zarządzający gminą kierujemy się dokumentami i strategiami, które podejmuje rada miasta, a ta wsłuchuje się w oczekiwania mieszkańców. Rozpoczęliśmy nową kadencję, ale budżet 2014 roku to była przede wszystkim praca poprzedniej kadencji rady miasta i za tę współpracę z poprzednikami chciałbym także podziękować" - powiedział Grzymowicz.

Dodał, że "budżet to nie tylko liczby, ale wykonane zadania, którymi samorząd wychodzi naprzeciw mieszkańcom, a chodzi o sferę społeczną, sportową, kulturalną i infrastrukturalną". "Tego by nie było, gdybyśmy tego trudu nie podjęli i konsekwentnie nie realizowali planów" - ocenił prezydent Grzymowicz.

Mirosław Gronowicz z prezydenckiego klubu jeszcze przed głosowaniem prezentując opinię klubu powiedział, że analizując pozycje finansowe budżetu z 2014 roku widać, że dochody i wydatki rosną i trzeba się tylko cieszyć, że stan dochodów pozwala na zwiększone wydatki. "Analiza finansów upoważnia nas do jednoznacznej konkluzji, że finanse miasta są w dobrym stanie. Zatem klub, kierując się wyłącznie merytoryczną oceną i faktami będzie głosować za udzieleniem absolutorium"- podkreślił Gornowicz.

Leszek Araszkiewcz z opozycyjnego klubu radnych PiS powiedział, że klub ma obawy, czy termin zakończenia budowy sztandarowego projektu - budowy linii tramwajowych i jego rozliczenia zostanie dotrzymany. "Nasze zastrzeżenie budzi budowa spalarni śmieci, mieliśmy też zastrzeżenia do sposobu realizacji budżetu obywatelskiego w 2014 r. Przypominamy ciągle o zbyt małych środkach na remonty chodników i dróg. A co z budownictwem komunalnym i nierozwiązanym problemem czynszów w zasobach komunalnych"- pytał Araszkiewicz.

d9g3yuu

Czesław Małkowski z opozycyjnego klubu ocenił wykonanie budżetu wysoko.

"Może mało się kto spodziewa, ale w tym momencie gratuluje panu prezydentowi szczerze wykonania tego bardzo trudnego budżetu w bardzo trudnym roku 2014. Mieliśmy wiele inwestycji, które różnie są oceniane, ale budżet został wykonany z precyzją 99,3 proc. więc lepszego wskaźnika nie ma"- dodał Małkowski

Podkreślił, że to co jest najlepszą prognozą na przyszłe lata to ściągalność podatków, które wyniosło 104 procent. To skuteczność urzędników, ale też konsekwentny nadzór prezydenta"- podkreślił Małkowski.

W 25-osobowej radzie koalicja klubów PO-PSL oraz klubu prezydenta Piotra Grzymowicza ma w sumie 13 mandatów. W ostatnich wyborach samorządowych PO zdobyła osiem mandatów, PiS - siedem, komitety Grzymowicza i Czesława Małkowskiego - po cztery, a po jednym PSL i komitet popieranego przez SLD Andrzeja Ryńskiego.

d9g3yuu

Podziel się opinią

Share
d9g3yuu
d9g3yuu