Trwa ładowanie...
dbdp0ue
02-06-2014 15:35

Prezydent otworzył Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska" (aktl.)

#
Dochodzą wypowiedzi wystawców
#

dbdp0ue
dbdp0ue

02.06. Poznań (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w poniedziałek w Poznaniu II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska". Impreza ma być podsumowaniem najważniejszych dokonań minionego dwudziestopięciolecia; nawiązuje do Powszechnej Wystawy Krajowej z 1929 r.

"Cieszę się, że jest taka możliwość połączenia przeżycia tradycji tamtej, II RP, i przeżycia dumy, refleksji nad III RP, którą my tworzymy i za którą ponosimy odpowiedzialność. Poznań był jednym z tych miejsc, gdzie było widać najbardziej nie tylko rozwój Polski w okresie międzywojennym, ale także najdalej idącą wolę utrzymania dorobku wcześniejszych pokoleń, rozwinięcia ich. Było tu najbardziej widać to wychylenie Polski w kierunku nowoczesności, otwarcia na świat poprzez targi" - powiedział Bronisław Komorowski.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP) do 15 czerwca prezentować się będzie blisko 100 podmiotów. Wystawa promuje największe polskie osiągnięcia nie tylko z obszaru biznesu, lecz również designu, przemysłu, kultury i nauki. Ekspozycję przygotowano w związku z jubileuszem 25-lecia przemian ustrojowych, ale także w związku z 85. rocznicą I Powszechnej Wystawy Krajowej. W 1929 r. w Poznaniu zorganizowana została wystawa będąca podsumowaniem pierwszych dziesięciu lat odrodzonej II RP.

Na poznańskiej wystawie pokazują się firmy, które odniosły sukces w wolnej Polsce; przedsiębiorstwa różnej wielkości, z własnym, unikatowym podejściem do biznesu: firmy rodzinne, przedsiębiorstwa osiągające sukces na arenie międzynarodowej, firmy po udanej prywatyzacji, ale także start-upy, które z powodzeniem weszły na rynek. Targowi goście mogą poznać drogi do sukcesu m.in. firmy meblarskiej VOX, marki Zelmer czy koncernu KGHM Polska Miedź S.A.

dbdp0ue

"Dla nas było to bardzo udane 25 lat, w tym czasie dostarczyliśmy naszym pacjentom ponad 200 mln opakowań różnych leków, wprowadziliśmy kilka innowacyjnych produktów, rozbudowaliśmy naszą firmę i rozwinęliśmy eksport. To był też dobry okres dla całej branży; nasze firmy zupełnie zmieniły swoje oblicza. W tej chwili one nawet wyprzedzają europejskie standardy" - powiedział PAP przedstawiciel jednego z wystawców, Jarosław Pieczuro z firmy farmaceutycznej Biofarm.

Bronisław Komorowski zwiedzając ekspozycję m.in. spróbował swoich możliwości w grze komputerowej z użyciem elektronicznej kostki.

"Kostka jest produktem polskim, produkowanym w Piotrkowie Trybunalskim. Jest sprzedawana razem z tabletami znanych, międzynarodowych producentów. Według mnie w Polsce z tymi ludźmi, z tą technologią, z tym kapitałem i z pewnymi oczywistymi przeszkodami ze strony urzędów można stworzyć bardzo fajny biznes" - powiedział PAP twórca kostki Patryk Strzelewicz.

Swoje stoiska na wystawie mają też wybrane polskie regiony, w tym Mazowsze, Wielkopolska i Województwo Lubuskie.

dbdp0ue

"Wystarczy spojrzeć na nasz region, by zobaczyć, jak skorzystał w ciągu minionych 25 lat: mamy nowe drogi, parki technologiczne, ale też winnice, które dziś prezentujemy w Poznaniu" - powiedziała Katarzyna Fedro z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

W trakcie wystawy zaplanowano konferencje poświęcone m.in. kondycji polskiego rolnictwa, polskiej blogosferze, ochronie środowiska czy samorządności. Specjalne ekspozycje pokazują, jak w trakcie minionego ćwierćwiecza zmieniały się polskie województwa, polska innowacyjność, gospodarka, edukacja i nauka. Prezentacje i wykresy uzupełniają wystawy fotografii i publikacji prasowych.

"Patrzę i trochę się wzruszam. Najbardziej się wzruszam widząc piękne, kapitalne zdjęcia opowiadające już o naszej niepodległości. Tej, którą dzisiaj tworzymy i którą przeżywamy. Ale patrzę też na wąsatego prezydenta (Ignacego - PAP) Mościckiego i też czuję lekkie mrowienie w plecach" - powiedział prezydent Komorowski.

dbdp0ue

Powszechna Wystawa Krajowa (PeWuKa) została zorganizowana w 1929 r. z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny odrodzonego kraju. Protektorat nad PeWuKa objął Ignacy Mościcki, na czele komitetu honorowego stanął Józef Piłsudski. Zajmująca łącznie 65 hektarów wystawa była największym i najgłośniejszym wydarzeniem w ówczesnej historii Poznania. Przez 4,5 miesiąca (od maja do września 1929 r.) zwiedziło ją 4,5 mln osób z całego świata.

dbdp0ue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbdp0ue