Prezydent podpisał nowelę ustawy o komornikach
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, wprowadzającą możliwość zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za egzekucję w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela.
26.11.2013 | aktual.: 26.11.2013 15:08
Przygotowana w Senacie nowelizacja jest dostosowaniem prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pobieranie opłaty od dłużnika w każdym wypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucją.
"Pobieranie opłaty egzekucyjnej w wypadku umorzenia postępowania zasadniczo jest sprzeczne z koncepcją ustawy o komornikach, która - co do zasady - wymaga uwzględnienia realnego, a nie czysto formalnie rozumianego nakładu kosztów, czasu i wysiłku komornika jako kryterium przyznania mu wynagrodzenia" - wskazał Trybunał.
Uchwalona z inicjatywy Senatu nowelizacja obniżyła dolną granicę opłaty należnej komornikowi w przypadku umorzenia egzekucji (na wniosek wierzyciela albo ze względu na bezczynność wierzyciela). Opłatę obniżono o połowę - z jednej dziesiątej do jednej dwudziestej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
W ustawie zapisano też, że dłużnik do momentu prawomocnego zakończenia postępowania egzekucyjnego będzie mógł walczyć o uchylenie decyzji obciążającej go opłatami egzekucyjnymi - wnosząc o to do sądu lub bezpośrednio do komornika. Wprowadzono też regulację, zgodnie z którą dłużnik już po prawomocnym zakończeniu postępowania egzekucyjnego będzie mógł wystąpić do komornika z wnioskiem o uchylenie postanowienia o obciążeniu go opłatą, a w przypadku gdy opłata została już pobrana - także o jej zwrot. Dłużnik będzie miał na to trzy miesiące.
Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić w najbliższym czasie.