Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy ws. poręczeń i gwarancji

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy ws. poręczeń i gwarancji, uchwaloną 22 stycznia - poinformowała na stronach internetowych Kancelaria Prezydenta.
Share
Prezydent podpisał nowelizację ustawy ws. poręczeń i gwarancji
Źródło: Jupiterimages
d3qhalj

Zmiany przewidują, że rachunek rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa będzie zasilany przychodami z prywatyzacji. Nowela zwalnia szefa resortu skarbu z corocznego wskazywania akcji i udziałów państwowych spółek, które na podstawie decyzji Rady Ministrów są wyodrębniane "z zasobu majątkowego" Skarbu Państwa. Ma to usprawnić proces prywatyzacji i umożliwić zwiększenie wpływów do budżetu.

Zgodnie z nowelą, minister skarbu przekaże środki z przychodów z prywatyzacji na cele, na które dotychczas przeznaczone były pieniądze uzyskane ze zbycia akcji składających się na "zasób majątkowy" Skarbu Państwa. Od 2010 r. środki z prywatyzacji będą przekazywane co roku na rachunek rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa. Ich wysokość ma wynieść 0,5 proc. łącznej kwoty poręczeń i gwarancji udzielonych przez Skarb Państwa w roku poprzednim.

Obecnie obowiązujące procedury często utrudniały lub blokowały prywatyzację niektórych spółek przez małą atrakcyjność oferowanych do sprzedaży pakietów akcji.

d3qhalj

Podziel się opinią

Share
d3qhalj
d3qhalj