Trwa ładowanie...
rpp
03-04-2013 12:25

Prezydent powołał Bartkiewicza i Zajdel-Kurowską na członków zarządu NBP

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w środę Jacka Bartkiewicza i Katarzynę Zajdel-Kurowską na członków zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Prezydent powołał Bartkiewicza i Zajdel-Kurowską na członków zarządu NBPFot: AFP/GEORGES GOBET
dufwdu6
dufwdu6

Jak powiedział Komorowski podczas wręczania nominacji, NBP jest instytucją niezależną, dlatego tak ważne jest doświadczenie i umiejętności ludzi, którzy za tę instytucję ponoszą odpowiedzialność.

Komorowski mówił, że NBP powinien odgrywać istotną rolę w działaniach na rzecz wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Odniósł się też do tematu związanego z przystąpieniem Polski do strefy euro. - NBP może i powinien odgrywać istotną rolę nie tylko w kształtowaniu poglądów Polaków co do tego, na jakim etapie jesteśmy, jeśli chodzi o uzyskanie realnej zdolności do rozstrzygania tej strategicznie ważnej kwestii. NBP również może być istotnym źródłem opinii o tym, czy te sprawy będą w przyszłości, także na długo, sprzyjały polskim finansom, polskiej gospodarce - powiedział prezydent.

Katarzyna Zajdel-Kurowska pytana przez dziennikarzy, co jest największym zagrożeniem dla polskiego sektora bankowego, odpowiedziała, że jej zdaniem jest to wzrost kredytów niespłacalnych. - Myślę, że to jest poważny problem, zwłaszcza w kontekście spowolnienia gospodarczego. Banki będą musiały odprowadzać duże rezerwy i odpisy w związku z tym - tłumaczyła. BR>
- Mamy gwarancje de minimis, mamy za chwilę program "Inwestycje Polskie", który (...) ma stymulować inwestycje, jak i popyt na kredyt. Więc jest oczekiwanie, że jednak to spowolnienie będzie krótkotrwałe. Stąd to oczekiwanie bankowców, ten optymizm, że uda się zahamować ten rosnący trend kredytów niespłacalnych - powiedziała.

Nowa członkini zarządu NBP uważa, że Polska nie powinna rezygnować z elastycznej linii kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (ponad 33 mld dol.). - Myślę, że to, co ona nam przyniosła, to jest taki parasol ochronny. W sytuacji, kiedy bronimy się sami przez dobre wyniki gospodarcze, taka dodatkowa ochrona zewnętrzna jest bardzo potrzebna, dopóki nie wyjdziemy z kryzysu w strefie euro - mówiła.

dufwdu6

Jacek Bartkiewicz pytany o sytuację w sektorze bankowym powiedział, że wyniki banków w Polsce będą gorsze niż dotychczas, ale są one dobrze przygotowane pod względem kapitałowym oraz zarządzania ryzykiem. - Jest mniejszy popyt na kredyt, przedsiębiorcy mniej inwestują. To się musi odbić na wynikach sektora - uważa.

Dodał, że nie należy jednak snuć katastroficznych wizji. - Ten sektor budowaliśmy przez ostatnie prawie 25 lat w sposób bardzo odpowiedzialny. Myślę, że on jest dobrze przygotowany na trudne czasy - zaznaczył.

Jacek Bartkiewicz z dniem 31 marca tego roku złożył rezygnację z funkcji prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). Jest absolwentem Wydziału Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), doktorem nauk ekonomicznych Akademii Nauk Społecznych. W latach 2004-2006 pełnił funkcję prezesa Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej, w latach 2001-2002, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i wiceprzewodniczącym Komisji Nadzoru Bankowego. W latach 1997-2001 był wiceprezesem Banku Śląskiego.

Z kolei Katarzyna Zajdel-Kurowska od stycznia 2007 do lutego 2009 była wiceministrem finansów, nadzorującym Departament Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki, Departament Długu Publicznego oraz Departament Rozwoju Rynku Finansowego. Następnie była przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W sierpniu 2012 roku zastąpił ją w MFW Dominik Radziwiłł. W latach 1996-1998 Zajdel-Kurowska pracowała w Departamencie Polityki Finansowej i Analiz w Ministerstwie Finansów; w 1998 r. rozpoczęła pracę jako ekonomista w Departamencie Skarbu, Citibank Poland SA. Po fuzji z Bankiem Handlowym objęła stanowisko Dyrektora Zespołu Analiz.

dufwdu6

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim w skład zarządu NBP wchodzą: prezes NBP jako przewodniczący oraz 6-8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów NBP. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Członkowie zarządu NBP są powoływani na 6 lat.

W połowie marca tego roku upłynęła 6-letnia kadencja Zdzisława Sokala. Po powołaniu Bartkiewicza i Zajdel-Kurowskiej zarząd NBP liczy obecnie 8 członków, w tym 2 wiceprezesów. 2 listopada tego roku upływa kadencja Jakuba Skiby.

dufwdu6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dufwdu6