Prezydent Senegalu z wizytą w Gdańsku
Goszczący w Polsce prezydent Senegalu Macky Sall odwiedził w piątek Stocznię Gdańsk i Port Gdańsk. Towarzyszyła mu ok. 30-osobowa delegacja, w tym dziewięciu ministrów senegalskiego rządu.
28.10.2016 17:20
W porcie podpisano "protokół ustaleń" między władzami polskiej spółki a kierownictwem portu w Dakarze w Republice Senegalu.
Dokument podpisali: ze strony senegalskiej dyrektor generalny Niezależnego Portu w Dakarze Cheikh Kante, a ze strony polskiej prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Łukasz Greinke.
"W dokumencie strony wyrażają chęć wzajemnej współpracy lub wymiany informacji w zakresie szkoleń, zarządzania i eksploatacji portów, walki z zanieczyszczeniem i ochrony środowiska, bezpieczeństwa, wymiany wiedzy eksperckiej dotyczącej sektora portowego, rozwiązań technicznych i technologicznych" - poinformował w piątek PAP dyrektor ds. kontaktów zagranicznych i public relations ZMPG, Julian Skelnik.
Przed wizytą w porcie w Gdańsku goście z Senegalu byli w Stoczni Gdańsk.
"Znając historię stoczni i wyjątkowość tego miejsca prezydent Senegalu zainteresowany był tym, co dziś się w niej dzieje. Przedstawiliśmy mu transformację zakładu, jaką przeszliśmy w ostatnich latach, od tradycyjnego producenta prostych statków do wyspecjalizowanego producenta dla energetyki wiatrowej i morskiej, zachowując jednocześnie kompetencje do budowy jednostek pływających" - powiedział PAP prezes zarządu Stoczni Gdańsk, Jarosław Łasiński.
Jego zdaniem nie jest wykluczone, że tego rodzaju wizyty mogą w przyszłości owocować podjęciem wzajemnej współpracy lub kontraktami.
"Zarówno Dakar, jak i Gdańsk leżą nad wodą, tam też jest stocznia, która ma określone plany rozwojowe. Planuje się również uruchomienie w Dakarze akademii morskiej. Jest wiele obszarów, w których możemy współpracować, począwszy od obszaru ludzkiego, poprzez wymianę doświadczeń na płaszczyźnie naukowej, a kończąc na faktycznej produkcji w pełni wyposażonych statków. Prezydent Senegalu mówił też o rozwoju w tym kraju energetyki odnawialnej, choć tam oczywiście głównym źródłem energii jest fotowoltaika" - wyjaśnił szef Stoczni Gdańsk.
Delegacja Senegalu podczas wizyty w stoczni obejrzała m.in. ogromną halę K1, gdzie wykonuje się wielkogabarytowe elementy stalowe na potrzeby energetyki wiatrowej.
W czwartek, w pierwszym dniu pobytu w Polsce, prezydent Sall spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premier Beatą Szydło. Sall i Duda otworzyli Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze.
Wizyta prezydenta Senegalu wpisuje się w kampanię na rzecz kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 - informował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Robert Pietrzak