Prezydent skierował Prawo o zgromadzeniach do Trybunału Konstytucyjnego
Warszawa, 29.12.2016 (ISBnews) - Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
29.12.2016 | aktual.: 29.12.2016 14:38
"Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 13 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo o zgromadzeniach" - czytamy w informacji.
"Prezydent ma zastrzeżenia wobec faktu, że ustawa różnicuje status zgromadzeń publicznych przy zastosowaniu elementu konstrukcyjnego. Wątpliwości Prezydenta budzi również wyłączenie możliwości zaskarżenia przez organizatora zgromadzenia zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzeń. Prezydent Andrzej Duda kwestionuje także artykuł ustawy o zakazie odbycia zgromadzeń nakazując stosowanie nowo ustanowionych przepisów do zdarzeń, które miały miejsce przed ich wejściem w życie" - czytamy dalej.
Według Prezydenta, wolność zgromadzeń stanowi konieczny element demokracji i warunkuje korzystanie z innych wolności i praw człowieka związanych ze sferą życia publicznego.
"Wejście w życie zaskarżonej ustawy, w opinii Prezydenta, mogłoby skutkować tym, że unormowanie sprzyjające korzystaniu z konstytucyjnej wolności zgromadzeń przestałyby funkcjonować prawidłowo, a w przypadku zaskarżenia decyzji zakazującej zgromadzenia - zostałyby częściowo zniesione" - wskazała też Kancelaria.
Podkreśliła, że gwarancje wolności zgromadzeń wynikające z art. 57 Konstytucji dotyczą wszelkich form pokojowego zgromadzenia się osób. Obejmują one zatem wszystkie zgromadzenia i obowiązkiem organów władzy publicznej jest zapewnienie warunków realizacji wolności pokojowego zgromadzania się niezależnie od tego, w jakiej formie jednostki chcą z niej korzystać.
"Zaskarżone przepisy mogą naruszać zasadę równości, ponieważ różnicują sytuację prawną podmiotów podobnych na podstawie kryterium, które nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia" - podsumowano w informacji.
(ISBnews)