Trwa ładowanie...
d4mrdlg
d4mrdlg

Problem Grecji zostanie rozwiązany; trzeba jednak zapobiec rozprzestrzenianiu się kryzysu - Tusk

21.07. Warszawa (PAP) - W ocenie premiera Donalda Tuska przywódcy państwa strefy euro zdołają się porozumieć w sprawie pomocy dla Grecji, jednak kluczowe będzie to, czy uda się...
Share
d4mrdlg

21.07. Warszawa (PAP) - W ocenie premiera Donalda Tuska przywódcy państwa strefy euro zdołają się porozumieć w sprawie pomocy dla Grecji, jednak kluczowe będzie to, czy uda się zapobiec rozprzestrzenieniu kryzysu zadłużenia na inne gospodarki eurolandu.

"Nie mówimy o ratowaniu Unii Europejskiej, tylko kilku państwa strefy euro. Ostatnie informacje nie napawają łatwym optymizmem, ale widać, że determinacja wzrasta" - powiedział Tusk na czwartkowej konferencji prasowej.

"Kluczem nie jest ratowanie Grecji, ale przyszłość euro, eurogrupy. Co do Grecji Europa się dogada, ale musi również równie szybko zapobiec sytuacji w innych krajach, które też zostały dotknięte przez kryzys. Prawdziwym testem na dojrzałość eurogrupy będą przede wszystkim decyzje, które pozwolą zatrzymać ten zły scenariusz wobec Włoch, Hiszpanii, Irlandii" - dodał.

d4mrdlg

W czwartek w Brukseli trwa nadzwyczajny szczyt strefy euro w związku z kryzysem zadłużeniowym. Tematem szczytu jest stabilizacja euro i nowy pakiet pomocowy dla Grecji.

Wśród elementów pakietu ratunkowego dla Grecji i innych krajów strefy euro wymienia się wydłużenie do 15 lat spłaty dotychczasowej pożyczki oraz obniżenie odsetek do 3,5 proc. Niewykluczone jest również, że fundusz ratunkowy strefy euro sfinansuje wykup greckich obligacji. (PAP)

bg/ ana/

d4mrdlg

Podziel się opinią

Share
d4mrdlg
d4mrdlg