Problem z polskim drobiem. Przez groźną chorobę wybito miliony ptaków
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), która tym razem dotknęła stado kaczek przeznaczonych na ubój. W związku z epidemią do utylizacji trafiło w tym roku już 2,5 mln sztuk drobiu.
Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, nowe ognisko wirusa HPAI jest 37. przypadkiem potwierdzonym w Polsce w 2024 r. i drugim wykrytym w listopadzie. Zostało potwierdzone 10 listopada w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Białawy Wielkie w województwie dolnośląskim, gdzie hodowano 17 595 kaczek rzeźnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyby, które odstraszają wyglądem. Ekspert wyjaśnił rzadkie zjawisko
Nowe ognisko grypy ptaków. Ginie mnóstwo zwierząt
Jak podaje portal farmer.pl, jest to już czwarty przypadek grypy ptaków w województwie dolnośląskim w ostatnim czasie. Wszystkie ogniska pojawiły się w hodowlach kaczek – trzy dotyczyły stad rzeźnych, a jedno reprodukcyjnego. Najnowsze ognisko znajduje się około 45 km od trzech wcześniej wykrytych.
Choroba pojawiła się ostatnio także w stadach kaczek rzeźnych, reprodukcyjnych i kur niosek. Straty w drobiu sięgają odpowiednio 143 142 szt., 50 991 szt. oraz 1 693 378 szt. W nowych ogniskach grupy ptaków stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N1.
Na terytorium Polski od dnia 1 stycznia 2024 r. stwierdzono 37 ognisk HPAI u drobiu, 4 ogniska HPAI u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 32 ogniska HPAI u ptaków dzikich.
Czym jest ptasia grypa?
Grypa ptaków to choroba wirusowa, która dotyka w głównej mierze ptaki - zarówno drób, jak i ptaki dzikie. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową, a najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu.
Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez np. zanieczyszczone ubranie może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.
Zgodnie z przepisami w przypadku wykrycia grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie, takie stado musi zostać jak najszybciej zlikwidowane. Stąd wirus ten jest tak niebezpieczny dla przemysłu drobiarskiego.