Trwa ładowanie...
d390w11

Problemy z długiem w Europie i USA, echa expose w Polsce

W najbliższych dniach uwaga rynków w dalszym ciągu będzie koncentrowała się europejskim kryzysie długu. Inwestorzy z uwagą będą śledzili zmiany rentowności 10-letnich papierów skarbowych Włoch, Hiszpanii i Francji, obserwując, czy nie przekraczają one odpowiednio poziomów 7% w dwóch pierwszych przypadkach i 4% w ostatnim.
Share
Problemy z długiem w Europie i USA, echa expose w Polsce
Źródło: X-Trade Brokers DM
d390w11

W centrum uwagi znajdą się również cięcia budżetowe w Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast wciąż żywe będą echa piątkowego expose premiera Donalda Tuska.

Kryzys długu w Europie to wciąż temat numer 1 na rynkach

Kryzys długu w jakim pogrąża się Europa, to w dalszym ciągu główny temat, którym żyją rynki finansowe. Nie inaczej będzie w tym tygodniu. To sprawia, że zmiany rentowności włoskich, hiszpańskich i francuskich obligacji będą pozostawać jednym z kluczowych czynników wyznaczającym nastroje.

d390w11

W tym kontekście pozytywnym impulsem będą niedzielne wybory parlamentarne w Hiszpanii. Zdecydowana wygrana prawicowej Partii Ludowej, nad rządzącymi przez 7 lat socjalistami sprawia, że niepewność związana z okresem przedwyborczym powinna ustąpić nadziei na wdrożenie śmiałych reform. To zaś może lekko obniżać rentowność obligacji Hiszpanii. Ważnym momentem dla rynków będzie czwartkowe spotkanie nowego premiera Włoch z prezydentem Francji i kanclerz Niemiec oraz planowane na wtorek spotkanie z przewodniczącym Komisji Europejskiej. W mniejszym stopniu znaczenie będą miały zaplanowane na poniedziałek i wtorek spotkania nowego premiera Grecji z Barroso i Junckerem.

Niezmiennie nwestorzy będą przyglądać się wynikom aukcji hiszpańskiego i włoskiego długu, co będzie miało miejsce odpowiednio we wtorek i piątek. Wydarzeniem tygodnia może też być publikacja wstępnych listopadowych indeks&oa cute;w PMI, obrazujących kondycję sektora usług i produkcji we Francji, Niemczech i Strefie Euro. Dane zostaną opublikowane w środę. Ich dalsze spadki, co jest scenariuszem preferowanym przez rynki, mogą pogłębić pesymizm. Ewentualne wzrosty byłby za to poważnym impulsem popytowym.

Brak porozumienia Superkomitetu niewielkim problemem?

Powołany przez amerykański Kongres Superkomitet, który miał do 23 listopada przedstawić propozycje obniżki deficytu budżetowego USA o 1,2 bln USD na przestrzeni 10 lat, dziś ma ogłosić fiasko swoich prac. Tak przynajmniej donoszą media. To tylko częściowo negatywna wiadomość. Zgodnie z porozumieniem z sierpnia br., brak rekomendacji Superkomitetu sprawi, że cięcia wydatków odbędą się automatycznie.

d390w11

Echa piątkowego expose premiera Donalda Tuska

Dziś rodzimy rynek finansowy w dalszym ciągu będzie żył piątkowym, poświęc onemu przede wszystkim kwestiom gospodarczym, expose premiera Donalda Tuska. Jakkolwiek nie będzie to temat dominujący i o nastrojach na forexie, rynku długu i giełdach wciąż będą decydować nastroje na rynkach globalnych, to powinien to być istotny czynnik wpływający na kursy.

W przypadku GPW istotne będzie zachowanie kursu KGHM. W piątek zapowiedź podwyższenia podatku od kopalin wywołało przecenę o 13,8% do 143,90 zł. Natychmiast pojawiły się podejrzenia o wykorzystanie informacji poufnej. Jako uzasadnienie tej tezy przedstawia się transakcję krótkiej sprzedaży opiewające na 4990 walorów miedziowej spółki (prawie 824 tys. zł), jaka została zawarta przed expose. Taki inwestor, świadomy konsekwencji prawnych związanych z wykorzystaniem informacji poufnych, musiałby być niespełna rozumu, żeby przeprowadzić tak rzucającą się w oczy transakcję. Równie dobrze mógłby od razu zgłosić się do prokuratu ry. Niemniej jednak rynek akcji dziś w dalszym ciągu będzie żył sprawą KGHM-u. Wydaje się, że piątkowa przecena o 13,8%, przy stosunkowo niewielkiej ilości informacji dostępnych nt. ewentualnego podatku, była zbyt duża. Ewentualne odbicie może mieć pozytywny wpływ na notowania warszawskich indeksów.

Expose premiera to nie tylko sprawa KGHM, ale też pozytywne reakcji światowej prasy ekonomicznej oraz agencji ratingowych. W opublikowanym dziś rano raporcie Moody’s, który utrzymuje rating Polski o jeden poziom wyżej niż S&P i Fitch napisał, że ambitne plany reform przedstawione podczas expose są pozytywne dla wiarygodności kredytowej Polski. Jeszcze w piątek w równie pozytywnych słowach wypowiedział się na ten temat Fitch.

d390w11

Poniedziałkowe kalendarium

W nocy zostały opublikowane dane o wynikach handlu zagranicznego w Japonii. W październiku deficyt sięgnął 273,8 mld JPY, wob ec ponad 300 mld JPY nadwyżki miesiąc wcześniej i wobec oczekiwanych 40 mld JPY nadwyżki. Przed południem analogiczne dane, tyle że za miesiąc wrzesień, zostaną opublikowane dla Strefy Euro (prognoza: -3,5 mld EUR). Nie będą one jednak miały mocnego przełożenia na sytuację na rynkach. Takim, potencjalnym impulsem może być popołudniowa publikacja sprzedaży domów na rynku wtórnym. W październiku oczekiwany jest spadek sprzedaży o 2,2% do 4,80 mln.

Wydarzeniem dnia na rodzimym rynku będzie publikacja danych o produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Rynek prognozuje, że w październiku dynamika produkcji obniży się do 7,3% R/R z 7,7% R/R we wrześniu. W ostatnim czasie wiele raportów z Polski pozytywnie zaskoczyło. Kolejna taka niespodzianka poprawiłaby sentyment do polskiej gospodarki. I to niezależnie od tego, na jakim poziomie w październiku ukształtuje się inflacja producencka (prognoza: 8,3% R/R).

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d390w11

Podziel się opinią

Share
d390w11
d390w11