Problemy z wakacjami kredytowymi. Ponad 600 skarg do UOKiK
Pod koniec lipca weszły w życie przepisy, które umożliwiają kredytobiorcom skorzystanie z wakacji kredytowych. Polacy tłumnie zgłosili się do banków, by zawiesić spłatę swoich zobowiązań. Nie zawsze jednak złożenie wniosku odbywa się bezproblemowo. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, zdarza się, że banki piętrzą trudności, a nawet straszą przyszłymi skutkami wzięcia wakacji kredytowych.
Zgłoszone skargi dotyczą głównie problemów z elektronicznym składaniem wniosków, wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat - informuje rzeczniczka prasowa UOKiK Małgorzata Cieloch. Tymczasem to klient ma prawo zdecydować, czy chce jednorazowo wystąpić o wakacje kredytowe na wszystkie możliwe osiem okresów, czy będzie to robił sukcesywnie w oddzielnych wnioskach.
Zdarzają się też przypadki straszenia klientów negatywnym wpływem wakacji kredytowych na ocenę zdolności kredytowej. Rzeczniczka UOKiK podkreśla, że zgodnie z przepisami skorzystanie z wakacji jest bezpłatne. - Jednak konsumenci zgłaszają do UOKiK, że dostali harmonogram spłat, w którym raty odsetkowe w kolejnych miesiącach po zawieszeniu są znacznie wyższe niż przed nim lub po zakończeniu wakacji bank przewiduje tylko pobieranie odsetek - zaznaczyła Cieloch.
Ponad 600 skarg
W sumie do UOKiK wpłynęło w sprawie wakacji kredytowych ponad 600 skarg. Urząd sprawdza i jest w trakcie ich wyjaśniania. Małgorzata Cieloch dodała, że po dotychczasowych interwencjach urzędu wiele banków zmieniło już swoje niekorzystne praktyki, np. te w kwestii wniosków dotyczących okresu wakacji kredytowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To coś więcej niż pomaganie". Tylko 15 proc. Polaków ma problem ze spłatą kredytu
Skargi spływają też do Rzecznika Finansowego. Tydzień temu Biuro Rzecznika Finansowego poinformowało, że od 29 lipca zarejestrowało "blisko 600 spraw zgłoszonych przez klientów, w których wskazywano m.in. na potencjalne działania banków, które można traktować jako sprzeczne z przedmiotową ustawą".
Klienci banków od 29 lipca mogą składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe
Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub przez internet. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.
- Kredytobiorca, który napotka problemy z realizacją wniosku o wakacje kredytowe lub uważa, że bank narusza jego prawa, w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację - radzi Rzecznik Finansowy w poradniku poświęconym mechanizmowi wakacji kredytowych. Jeśli bank nie udostępni formularza wniosku, kredytobiorca może samodzielnie przygotować pismo.
Wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać co najmniej: oznaczenie kredytobiorcy (dane osobowe takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania czy numer PESEL), oznaczenie kredytodawcy (dane identyfikujące kredytodawcę takie jak nazwa banku), oznaczenie umowy (np. nazwa/numer umowy i/lub data jej zawarcia), wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu (można wskazać we wniosku jeden lub kilka okresów, w których kredytobiorca zamierza korzystać z wakacji kredytowych) oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.