Trwa ładowanie...

Producenci RTV chcą zmian w prawie

Przedstawiciele branży elektronicznej alarmują, że podział pieniędzy wypłacanych z tytułu ochrony praw autorskich jest nietransparentny. Postulują więc zmiany - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Producenci RTV chcą zmian w prawieŹródło: AFP
d373wx3
d373wx3

Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego zrzeszający 13 największych przedsiębiorstw działających w branży RTV i IT pracuje nad propozycją zmian prawa autorskiego. Dotyczą one kwestii wypłaty przez producentów lub importerów np. drukarek czy telewizorów, rekompensat twórcom za straty spowodowane w wyniku wykorzystywania ich produktów. W zależności od rodzaju urządzenia opłata wynosi do 3 procent wartości sprzedaży.

Przygotowany projekt zawiera dwie kluczowe zmiany. Po pierwsze, zgodnie z unijną dyrektywą, wprowadza dwie kategorie urządzeń. Jedna to sprzęt do użytku profesjonalnego dla przedsiębiorstw, instytucji i urzędów państwowych i samorządowych. Za sprzedaż urządzeń tym podmiotom, branża nie uiszczałaby opłat. Do drugiej kategorii, objętej opłatami, należeliby prywatni konsumenci.

Druga zmiana dotyczy podstawy pobierania opłat. Producenci chcą, aby były one liczone od kwoty sprzedaży netto, a nie jak dotychczas brutto. Jak pisze Puls Biznesu, taka sytuacja pozwoli zlikwidować podwójne opodatkowanie tych samych pieniędzy. Obecnie producenci płacą VAT od VAT.

d373wx3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d373wx3