Produkcja w I półroczu '14 wzrośnie o 10‑15 proc. rdr - "ISR" PARP i MSAP

20.11.2013 09:28, aktual.: 20.11.2013 09:53

20.11. Warszawa (PAP) - Dynamika produkcji przemysłowej w I półroczu 2014 r. wyniesie nawet 10-15 proc. rdr - wynika z raportu "Instrument Szybkiego Reagowania" (ISR) PARP i...

20.11. Warszawa (PAP) - Dynamika produkcji przemysłowej w I półroczu 2014 r. wyniesie nawet 10-15 proc. rdr - wynika z raportu "Instrument Szybkiego Reagowania" (ISR) PARP i Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej, pod kierownictwem Jerzego Hausnera.

"Prognoza makroekonomiczna dla polskiego przemysłu jest bardzo dobra do połowy przyszłego roku i korzystna co najmniej do końca 2014. Po dobrym IV kwartale br., w I półroczu 2014 dynamika produkcji przemysłowej wyniesie nawet 10-15 proc. r/r. Co prawda w II półroczu 2014 roku trend wzrostowy zostanie wyhamowany, jednak możemy się spodziewać, że nawet wtedy dynamika produkcji przemysłowej wyniesie ponad 5 proc. r/r" - napisano w przesłanym w środę raporcie "ISR".

Autorzy badania zaznaczają, że prognozy dynamiki produkcji, jak i wartości dodanej brutto w przemyśle prowadzą do zbliżonych jakościowo wniosków o odwróceniu tendencji spadkowej, wyraźnym wzroście dynamiki produkcji i poprawie kondycji w przemyśle.

"Poprawa nastąpi już jesienią br., kiedy wzrost produkcji będzie się wahać między 5 a 10 proc. Następnie jeszcze przyspieszy w porównaniu z ubiegłym rokiem" - napisano.

Jerzy Hausner, który kieruje zespołem badawczym ISR ocenia, że widocznej fazy ekspansji można spodziewać się na początku 2014 r., a wyraźny wzrost produkcji charakteryzuje większość działów. Wskazuje jednak też, że zmniejszenie tempa wzrostu pod koniec przyszłego roku jest nieuchronne biorąc pod uwagę coraz wyższą dynamikę w końcu 2013.

Raport ISR wskazuje działy, w których ożywienie będzie najsilniejsze.

"Przemysł skórzany wykazuje już od połowy bieżącego roku stabilny wzrost ok. 10 proc. r/r, który potrwa co najmniej do połowy 2014. Przemysł tekstylny dojdzie do tej dynamiki w I połowie przyszłego roku. Korzystne są też rokowania dla przemysłu chemicznego, papierniczego, wyrobów z drewna, meblarskiego" - napisano.

"Odżyje przemysł motoryzacyjny (produkcja pojazdów samochodowych). Niższa natomiast będzie dynamika produkcji artykułów spożywczych (5-10 proc.) i napojów (poniżej 5 proc.) W przemyśle odzieżowym i farmaceutycznym wzrost produkcji wyniesie również poniżej 5 proc." - dodano.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także