Trwa ładowanie...
17-11-2010 15:56

Prognoza walutowa kursu AUD/USD

W minionym tygodniu kurs AUD/USD ostatecznie zdołał pokonać kluczowe wsparcie na poziomie 1,00. Przebicie tej bariery dało impuls do silnego spadku. Wartość dolara australijskiego względem amerykańskiej waluty spadła aż do 0,9730, po czym nieznacznie wzrosła.

Prognoza walutowa kursu AUD/USDŹródło: TMS Brokers
d2vdx3o
d2vdx3o

W najbliższym czasie zniżka może być kontynuowana w kierunku kolejnego istotnego wsparcia 0,9680. W jego pobliżu usytuowany jest poziom 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej, obserwowanej od maja br. Znajduje się tam również dolne ograniczenie kanału konsolidacji, w którym kurs AUD/USD przebywał w drugiej połowie października. Bariera ta powinna przynajmniej chwilowo hamować spadki. Dalsze losy notowań tej pary walutowej uzależnione będą właśnie od zachowania jej przy wskazanym wsparciu. Jeśli zdoła on zatrzymać zniżkę, powinniśmy obserwować odbicie, którego pierwszym celem stanie się poziom parytetu. W przypadku jej przebicia powstanie przestań do spadku w okolice 0,9400. Po drodze jednak zniżkę hamować może linia obserwowanej od czerwca fali wzrostowej, usytuowana obecnie w pobliżu 0,9600.
Presję spadkową w notowaniach AUD/USD w ostatnich dniach stworzyła korekta spadkowa na giełdach i na rynku surowców oraz umocnienie dolara amerykańskiego względem głównych walut. Indeks USD posiada jeszcze przestrzeń do wzrostu przynajmniej o 1 proc, co przemawiałoby za spadkiem kursu AUD/USD w pobliżu wsparcia 0,9680 (AUD co prawda nie wchodzi w skład koszyka walut uwzględnianych w indeksie, jednak indeks ten jest dobrym wskaźnikiem zachowania USD również względem innych walut).

Ostatnia nieoczekiwana podwyżka stóp procentowych w Australii została już zdyskontowana w notowaniach dolara australijskiego, przez co przestała na nie oddziaływać. W najbliższym czasie australijski bank centralny (RBA) prawdopodobnie zrobi sobie przerwę w cyklu podwyżek stóp w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń na światowych rynkach. Problemy Irlandii oraz możliwe podwyżki stóp w Chinach, które zaszkodziłyby notowaniom surowców tworzą dość duże ryzyko dla prognoz RBA, co powinno skłaniać bank do nieco większej bierności. W podobnym kierunku może oddziaływać nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia w Australii. Wobec tego w krótkim terminie czynniki krajowe powinny stać się neutralne dla notowań AUD.

Prognozy:
Jutro (czwartek): 0,9780
Za tydzień: 0,9700

Sporządził:
Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.

d2vdx3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdx3o