Trwa ładowanie...

Program 500+. Kiedy wypełnić wniosek o świadczenie rodzinne?

1 kwietnia mija rok od wejścia w życie programu Rodzina 500+. Nie oznacza to jednak, że rodzice pobierający pieniądze na dziecko muszą już myśleć o kolejnym wniosku.

Program 500+. Kiedy wypełnić wniosek o świadczenie rodzinne?Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2lwune
d2lwune

1 kwietnia mija rok od wejścia w życie programu Rodzina 500+. Czy rodzice pobierający pieniądze na dziecko już muszą pomyśleć o kolejnym wniosku? Formalności faktycznie trzeba dopełnić raz do roku, ale jeszcze nie teraz. Druki będą przyjmowane dopiero od początku sierpnia.

- Zmiana dotyczyć będzie na pewno dochodów. Przypomnę, że w zeszłym roku świadczenia były przyznawane za te z 2014 roku. Teraz będą to dochody za 2016 rok. To będzie duża zmiana, bo mieliśmy wzrost pensji w międzyczasie - mówiła minister pracy Elżbieta Rafalska w Polsat News.

Przypomnijmy, że prawo do świadczenia jest ustalane na rok - od 1 października do 30 września. Wyjątkiem był pierwszy okres rozliczeniowy, który rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku i potrwa jeszcze do 30 września 2017 roku.

Dzięki temu rodzice nie musieli składać dokumentów dwa razy w krótkim odstępie czasu. Zrobić mogli to od kwietnia i pieniędzmi cieszyć mogą się do końca września. Kolejny druk dostarczą więc dopiero za kilka miesięcy z dochodami już za 2016 rok.

Świadczenie dla rodziców w 2017 roku. Kiedy złożyć wniosek o 500+?

Ważne, aby wtedy osoby pobierające 500 zł na dziecko nie zapomniały o wypełnieniu zgłoszenia na kolejny okres wypłacania świadczeń. Jeśli nie dostarczą druku, przestaną otrzymywać wsparcie ze strony państwa. Warto więc zadbać o formalności już za kilka miesięcy. Urzędnicy zaczną przyjmować formularze 1 sierpnia.

d2lwune

Rodzice, którym uda się przekazać wniosek najpóźniej z końcem sierpnia, mogą liczyć na środki już w październiku. Wypłata świadczenia nie zostanie wstrzymana nawet na miesiąc. A co z dokumentami złożonymi we wrześniu lub w październiku? W tym przypadku pieniądze zostaną wypłacone dopiero w listopadzie, ale z wyrównaniem za październik.

Nowi świadczeniobiorcy mogą dołączyć do programu w dowolnym momencie. Szybszej wypłaty mogą się spodziewać osoby, które złożą kompletny wniosek do 10. dnia miesiąca. Wsparcie uzyskają najpóźniej pod koniec tego miesiąca. Jeśli nie zdążą dostarczyć dokumentów przed tym terminem, na decyzję i środki (z wyrównaniem) poczekają do ostatnich dni miesiąca kolejnego.

Wniosek online czy na papierze?

Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, wypełniony formularz można złożyć na różne sposoby. Tradycjonaliści zrobią to osobiście w urzędzie gminy lub wyślą za pośrednictwem Poczty Polskiej (w tym przypadku liczy się data stempla pocztowego). Druk można odebrać na miejscu, a także pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rodzice mogą też zdecydować się na formę elektroniczną. I tu otwiera się wiele możliwości. Opcja jest dostępna na platformie usługowej PUE ZUS, w ramach bankowości online i przez ePUAP. Formularz można też wysłać za pośrednictwem nowego portalu Emp@tia. Tu konieczny będzie podpis elektroniczny lub Profil Zaufany online (można go założyć w jednym z czterech banków - PKO BP, Inteligo, ING i Millenium Bank).

d2lwune

Na druku należy podać podstawowe informacje. Chodzi o dane osobowe rodzica (m.in. imię, nazwisko, adres zamieszkania, obywatelstwo), a także o kilka podstawowych informacji o dzieciach (m.in. imiona, nazwiska, numery PESEL, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo i stan cywilny).

500 złotych na dziecko. Kto może skorzystać?

Założenia programu na razie pozostają bez zmian. Comiesięczne świadczenie przysługuje rodzicom i opiekunom prawnym aż do ukończenia przez dziecko 18 lat. Nie ma przy tym znaczenia, czy syn lub córka się uczy. Rząd przyznaje 500 zł na drugie i kolejne dziecko, nie narzucając kryterium dochodowego.

Jak wypełnić wniosek 500+? Krok po kroku


Sprawa komplikuje się dopiero przy osobach wychowujących jedynaka. Dochód netto na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekroczyć 800 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, limit automatycznie wzrasta do 1200 zł. W tym przypadku nie wystarczy złożyć samego wniosku. Potrzebne będzie również dodatkowe oświadczenie o dochodach. Dla pierwszego okresu rozliczeniowego, prawo do świadczeń ustalało się na podstawie dochodu z 2014 roku.

d2lwune

Co ważne, program 500+ nie wpływa na inne świadczenia wychowawcze, np. z pomocy społecznej czy z funduszu alimentacyjnego. Przy zasiłku rodzinnym czy dodatku z tytułu urodzenia dziecka ogromne znaczenie ma próg dochodowy, określany przez instytucje. 500 zł nie wlicza się do dochodu, więc nie może przyczynić się do przekroczenia wymaganego limitu. Kwoty nie trzeba też wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym (zobacz także: 500+ a PIT)
.

d2lwune
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lwune