ycipk-31wkzz

Program Rodzina 500+. Burmistrz Podkowy Leśnej: zabraknie pieniędzy na wypłaty

To, że zabraknie pieniędzy, wiemy pewnie wszyscy, nawet zwolennicy 500 plus - przekonuje burmistrz Tusiński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Program Rodzina 500+. Burmistrz Podkowy Leśnej: zabraknie pieniędzy na wypłaty
(Eastnews, Fot: REPORTER)
ycipk-31wkzz

"Gdyby założyć, że wszyscy mieszkańcy pofatygują się po należne im pieniądze, to tylko w tym roku zabraknie 400 tys. zł w samej Podkowie" - ostrzega burmistrz Artur Tusiński na swoim blogu, oceniając stan przygotowania programu 500+. "Wszystkie gminy mają niedoszacowaną liczbę dzieci. Jak wygląda ten deficyt w skali Polski, strach pomyśleć" - dodaje.

Jak pisze burmistrz niespełna 4-tysięcznego miasta, "projekt wzbudza wiele emocji i troski, kiedy zabraknie pieniędzy". "To, że zabraknie, wiemy pewnie wszyscy, nawet zwolennicy 500+" - stwierdza.

Artur Tusiński ujawnił, że rząd na realizację programu 500+ do końca roku przyznał jego gminie 800 tys. zł, które mają wystarczyć na wypłatę świadczeń na 9 miesięcy obowiązywania programu. Jak jednak oszacował, pełny rok obowiązywania programu w jego gminie będzie kosztował 1,6 mln zł, co oznacza, że nie dla wszystkich chętnych wystarczy pieniędzy.

ycipk-31wkzz

"Co jest źródłem finansowania trudno powiedzieć, nie wiem czy sam rząd na dzisiaj ma taką informację, szczególnie jak to będzie wyglądało w kolejnych latach i jakie będą skutki finansowe wejścia w życie ustawy" - zastanawia się burmistrz. "Natomiast wiem, że jeszcze tego samego dnia dostałem informację o obcięciu subwencji oświatowej dla Podkowy Leśnej o prawie 150 000 zł" - ujawnia.

Premier Beata Szydło przekonuje jednak, że w budżecie jest wystarczająco pieniędzy na program Rodzina 500+. W wywiadzie dla radiowej "Jedynki" 31 marca zaapelowała nawet, by "nie rozpowszechniać nieprawdziwych lub niesprawdzonych informacji o braku środków na finansowanie programu". - Takie informacje, że albo braknie pieniędzy, albo trzeba będzie zabrać pieniądze z funduszu rezerwy demograficznej, są po prostu nieprawdziwe i robią niepotrzebne zamieszanie - stwierdziła premier.

Dzień później, także w "Jedynce", wiceminister pracy Bartosz Marczuk przekonywał, że jego resort bardzo dobrze przygotował samorządy do obsługi programu. - Wykonaliśmy ponadstandardową, wręcz nadzwyczajną pracę, by samorządowców przygotować do tego programu - powiedział. Wiceminister dodał, że nie była to tylko kwestia szybkiej wypłaty pieniędzy, ale także przygotowania merytorycznego urzędników samorządowych.

Marczuk ogłosił w środę, że od 1 kwietnia złożono ćwierć miliona wniosków o świadczenie z programu Rodzina 500+, z czego 95 proc. przesłano za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wnioski można składać przez trzy miesiące - do 1 lipca.

ycipk-31wkzz

Zgodnie z rządowymi założeniami, 500 zł na dziecko rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.
Rząd szacuje, że wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-31wkzz

ycipk-31wkzz
ycipk-31wkzz