Projekt dotyczący nieopodatkowanej sprzedaży żywności - do komisji

Sejmowe komisje rolnictwa i finansów zajmą się senackim projektem ustawy umożliwiającej rolnikom nieopodatkowaną produkcję i sprzedaż przetworzonych produktów rolnych, takich jak np. pieczywo, wędliny, dżemy, kompoty czy sery - zdecydował w piątek Sejm.

Projekt dotyczący nieopodatkowanej sprzedaży żywności - do komisji
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos | Brendan Smialowski

Za skierowaniem projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do dalszych prac w komisjach opowiedziało się 303 posłów; nikt się temu nie sprzeciwił, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Jak przypomina Senat w uzasadnieniu do projektu, obecnie rolnicy mogą wytwarzać i sprzedawać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego jedynie nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce.

- Obowiązujące przepisy nie uwzględniają potrzeb obrotu. Co za tym idzie, sprzedaż przetworzonej żywności odbywa się obecnie poza legalnym obrotem, w tzw. szarej strefie - wskazali senatorowie.

W uzasadnieniu podkreślono, że jest popyt na żywność produkowaną w tradycyjny sposób, a rolnicy na ten popyt odpowiadają, sprzedając wytworzone przez siebie produkty. "Skala tej produkcji jest na tyle niewielka, że rolnicy nie decydują się na wyjście z szarej strefy w obawie przed podatkiem dochodowym, którego zapłacenie czyniłoby ich działalność nieopłacalną" - czytamy w dokumencie.

Rolników zniechęca również formalizm procedur administracyjnych i podatkowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W efekcie zachowania niezgodne z prawem są stosunkowo powszechne i spotykają się z akceptacją społeczną - wskazano.

Zdaniem senatorów zmiana przepisów spowoduje, że taka produkcja zostanie objęta kontrolą sanitarną, otworzy się też droga do zrzeszania się rolników produkujących żywność przetworzoną, co przyczyni się do ulepszenia procedur jej wytwarzania i podniesienia jej jakości.

Źródło artykułu:PAP
sprzedaż żywnościżywnośćsejm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)