Trwa ładowanie...

Projekt kodeksu budowlanego dopiero w październiku 2014 r.

W październiku 2014 r. gotowy ma być projekt kodeksu budowlanego - poinformował we wtorek w Poznaniu wiceminister transportu Janusz Żbik. Jeszcze w bieżącym roku nastąpić mają zmiany w Prawie budowlanym, ułatwiające m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę.

Projekt kodeksu budowlanego dopiero w październiku 2014 r.Źródło: Jupiterimages
d45gjs6
d45gjs6

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich od wtorku trwają targi branży budowlanej, w których bierze udział ponad tysiąc wystawców. Według organizatorów to największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej Janusz Żbik, przygotowanie do października 2014 r. projektu kodeksu budowlanego możliwi uchwalenie go jeszcze w tej kadencji. Nad zebraniem przepisów regulujących proces inwestycyjno-budowlany w jednym akcie prawnym pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego. - Będziemy mieli jeszcze rok, by przeprowadzić go przez Sejm i uchwalić nowy kodeks budowlany - powiedział.

Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się w październiku ub. roku. Obecnie przepisy dotyczące budownictwa znajdują się w kilkunastu ustawach i kilkudziesięciu rozporządzeniach wydanych przez różne resorty. Teraz będą one przeanalizowane i - jak zapowiada resort - zostaną zapisane w jednym akcie prawnym.

Wiceminister poinformował, że jeszcze w tym roku ma nastąpić nowelizacja Prawa budowlanego.

d45gjs6

- Szczególną uwagę zwracamy na deregulację procesu administracyjnego przed wydaniem pozwolenia na budowę. Przygotowanie właściwego wniosku to dziś ogromne utrapienie inwestorów; to w sposób oczywisty wpływa na koniunkturę w budownictwie - powiedział wiceminister.

Dyrektor departamentu gospodarki przestrzennej i budownictwa w resorcie transportu Krzysztof Antczak uważa, że zmiana 8 artykułów Prawa budowlanego i 3 rozporządzeń wykonawczych pozwoli na skrócenie procedury uzyskania pozwolenia na budowę i przygotowania wniosku o minimum sto dni.

- Będą publiczne rejestry wszystkich wniosków i wydanych pozwoleń na budowę. Planujemy przejście z budownictwem mieszkaniowym jednorodzinnym z systemu pozwoleń na system zgłoszeń, ze zdecydowanie krótszymi procedurami - powiedział.

Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński poinformował na konferencji, że według wstępnych wyliczeń liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 roku była o blisko 7 proc. niższa niż rok wcześniej. - Spadek w 2012 roku dotyczy przede wszystkim budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza jednorodzinnego. Budownictwo infrastrukturalne z różnych względów miało się dobrze lub bardzo dobrze, jeśli chodzi o rozpoczynane i prowadzone inwestycje - powiedział.

d45gjs6

W skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego weszło 17 osób wyłonionych spośród przedstawicieli nauki, prawa i środowiska budowlanego: m.in. prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Roman Hausner, główny inspektor nadzoru budowlanego Robert Dziwiński, członek Rady Legislacyjnej przy premierze Tomasz Bąkowski i były minister budownictwa Andrzej Bratkowski. Przewodniczącym komisji jest kierownik katedry prawa gospodarczego SGH prof. Zygmunt Niewiadomski.

W Poznaniu do soboty trwają Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma oraz Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech. W tym samym czasie odbywają się też Targi CBS - Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej Glass. Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) spodziewają się ok. 60 tys. zwiedzających.

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6