Trwa ładowanie...
program 500+

Projekt programu 500+. Nowoczesna wnioskuje o pieniądze na pierwsze dziecko dla samotnych rodziców

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że pierwsza z poprawek, jaką zaproponuje jego ugrupowanie przewiduje, iż programem tym będą objęte kobiety oraz mężczyźni samotnie wychowujący jedno dziecko.

Share
Projekt programu 500+. Nowoczesna wnioskuje o pieniądze na pierwsze dziecko dla samotnych rodziców
Źródło: WP.PL, fot: materiały prasowe NowoczesnaPL
d2oouxi

Świadczenia z Programu Rodzina 500 plus dla rodziców samotnie wychowujących nawet jedno dziecko, wyłączenie z programu rodzin, w których dochód na jedną osobę przekracza 2,5 tys. zł - takie m.in. poprawki zgłosi Nowoczesna do rządowego projektu Programu Rodzina 500 plus.

Rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającej program "Rodzina 500 plus" ma być przedmiotem prac posłów podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że pierwsza z poprawek, jaką zaproponuje jego ugrupowanie, przewiduje, iż programem tym będą objęte kobiety oraz mężczyźni samotnie wychowujący jedno dziecko.

d2oouxi

Rządowa propozycja nie przewiduje takiej sytuacji. - Uważamy, że program ten powinien uwzględniać również takie sytuacje - podkreślił lider Nowoczesnej.

- Druga poprawka będzie dotyczyła progu dochodowego. Proponujemy rozwiązanie, że jeśli dochód na członka rodziny wynosi powyżej 2500 zł, to takiej rodzinie ten zasiłek nie przysługuje - dodał. Petru zaznaczył jednocześnie, że jego ugrupowanie jest elastyczne jeśli chodzi o wskazaną kwotę.

Kolejna poprawka ma "uniemożliwić inwigilację poprzez system państwowy tych rodziców, którzy te pieniądze otrzymają". - Albo ludziom ufamy, albo nie ufamy. Jeśli nie ufamy, to wprowadźmy inny system - stwierdził Petru.

Wyraził nadzieję, że PiS "przychyli się do tych poprawek", choć - jak jednocześnie zaznaczył - nie spodziewa się tego. Petru powiedział, że PiS odrzuca wszelkie poprawki zgłaszane przez opozycję. - Jeśli nasze poprawki nie zostaną przyjęte, nie poprzemy tego projektu - oświadczył lider Nowoczesnej.

d2oouxi

Petru zastanawiał się też "z czego ten program będzie finansowany w 2017 r.". - W roku przyszłym, mam poważne obawy, że nie ma źródeł finansowania tego programu - stwierdził.

- Oczekiwałbym, aby minister pracy Elżbieta Rafalska i pani premier Beata Szydło konkretnie pokazały, z czego program ten będzie finansowany w 2017, 2018, 2019 roku - dodał.

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła na konferencji, że zagłębiając się w treść rządowego projektu, "człowiek dochodzi do wniosku, że ten program ma tylko jeden cel, czyli zdobywanie głosów wyborców". Według niej, rządowa propozycja "w obecnej wersji jest absolutnie nie do przyjęcia".

- Nasze poprawki będą dążyły do tego, aby te trzy absurdy, które zawiera ta ustawa, były usunięte - dodała.

d2oouxi

Rządowy program wsparcia rodzin przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Świadczenie ma być wypłacane przez urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Uprawnionych do niego ma być 2 mln 700 polskich rodzin. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. Resort rodziny chce, by było ono wypłacane od kwietnia br.

W ocenie rządu w tym roku program ten ma kosztować budżet państwa ponad 17 mld zł.

d2oouxi

Podziel się opinią

Share
d2oouxi
d2oouxi