Projekt ustawy dot. PROW skierowany do drugiego czytania

Sejm zajmie się w tym tygodniu rządowym projektem ustawy wdrażającym Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Sejmowa komisja rolnictwa skierowała ten dokument we wtorek do drugiego czytania.

17.02.2015 15:55

Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Posłowie nie wnieśli uwag do projektu. Natomiast drobne zmiany wprowadziła strona rządowa, poprawki te przejął poseł Mirosław Maliszewski (PSL). Biuro legislacyjne miało uwagi o charakterze redakcyjno-porządkowym.

Podczas dyskusji poprzedzającej pracę nad projektem, posłowie nie mieli uwag merytorycznych. Projekt wraz z poprawkami został przez posłów przyjęty jednogłośnie.

Zdaniem Krzysztofa Ardanowskiego (PiS) cele ustawy są poprawnie zdefiniowane, ale środków na ich realizację jest zbyt mało. Jacek Bogucki (PiS) zwrócił zaś uwagę, że ustawa przywiązuje zbyt dużo uwagi do szkoleń rolników, a te - jak dotychczasowa praktyka wskazuje - są "przejadaniem" pieniędzy. Według Mirosława Maliszewskiego (PSL), dobrze się stało, że projektowane przepisy pozwalają na wzmocnienie roli rolników w obrocie żywnością.

Projekt, który został przygotowany przez resort rolnictwa, uwzględnia nowe i zasady realizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Szczególnie dotyczy to wprowadzenia nowych instrumentów wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. Polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 Komisja Europejska zatwierdziła jako jeden z pierwszych 12 grudnia 2014 r., został on przede wszystkim ukierunkowany na rozwój konkurencyjności i dochodowości w rolnictwie.

W projekcie ustawy określono, jakie podmioty mogą uczestniczyć w PROW 2014-2020 oraz ich zadania. Wskazano podstawowe zasady przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy. Przedstawiono też zasady doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz beneficjentom programu - poinformował wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Dodał, że agencją płatniczą będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Według projektu ustawy, PROW 2014-2020 obejmuje takie działania jak wsparcie m.in. transferu wiedzy do rolnictwa, korzystania z usług doradczych, uczestnictwa w systemach jakości. Współfinansowane będą też działania o charakterze inwestycyjnym: w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie produktów rolnych.

Przewidziana jest także pomoc w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, dla tzw. młodych rolników rozpoczynających działalność w gospodarstwie, wsparcie dla osób, które chcą utworzyć nowe miejsca pracy na wsi, ale poza rolnictwem.

PROW zakłada także pomoc w realizacji inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii. Na unijne pieniądze mogą także liczyć rolnicy chcący współpracować w ramach grup producenckich.

Oddzielną grupę stanowią dopłaty do działań rolno-klimatyczno-środowiskowych, w tym na rolnictwo ekologiczne. Tak jak dotychczas pomoc otrzymają właściciele gospodarstw położonych na obszarach m.in. górskich (tzw. ONW).

W projekcie znalazł się też rozdział dotyczący utworzenia i funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) w latach 2014-2020. W ramach KSOW rozwijana jest wymiana informacji w zakresie rozwoju obszarów wiejskich między wszystkimi zainteresowanymi stronami.

PROW jest współfinansowany ze środków UE. Na jego realizację jest 13,5 mld euro. Z tego ok. 8,5 mld euro będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozostałe ok. 4,91 mld euro stanowić będą środki pochodzące z budżetu krajowego.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2015 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)