Trwa ładowanie...
d3ll36a
29-01-2016 21:30

Projekt ustawy o działach administracji rządowej - do komisji energii (aktl.2)

#
dochodzą informacje o skeirowaniu projektu do sejmowej komisji
#

Share
d3ll36a

29.01. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej autorstwa grupy posłów PiS, który zakłada m.in. przeniesienie z resortu skarbu do ministerstwa energii nadzoru nad spółkami energetycznymi trafi do dalszych prac w komisji energii i skarbu państwa.

Tak zdecydował w piątek wieczorem Sejm. Jednocześnie posłowie opowiedzieli się przeciwko dodatkowemu skierowaniu projektu do pracy w komisji administracji i spraw wewnętrznych. O to wcześniej wnioskował Marek Wójcik z PO, który wskazywał, że jest to już trzecia, w niedługim czasie, nowelizacja ustawy o działach. Jego zdaniem wynika to z "nieracjonalnego pośpiechu".

Posłowie opozycji zarzucali też, że projekt nowelizacji nie jest projektem rządowym, czy ministerialnym, co oznacza, że nie został poddany konsultacjom, w tym konsultacjom międzyresortowym.

Maciej Małecki (PiS) uzasadniając projekt w Sejmie, ocenił, że nowe przepisy są potrzebne ze względu na nowelizację - w listopadzie ub. roku - ustawy o działach administracji rządowej, na mocy której powołano nowy resort - ministerstwo energii.

d3ll36a

Jak zaznaczył poseł, szef resortu energii musi więc przejąć zadania i kompetencje, które przypadały dotąd szefowi byłego ministerstwa gospodarki. Nowela wprowadza więc zmiany w 26 ustawach, m.in. w Prawie energetycznym, Prawie o ruchu drogowym, Prawie atomowym, Prawie ochrony środowiska, ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, ustawie o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki, ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, o biokomponentach i biopaliwach ciekłych czy też ustawie o zarządzaniu kryzysowym.

Resort energii przejąłby też nadzór nad spółkami energetycznymi; Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą, sprawowałby także nadzór nad TF Silesia, Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica i ich spółkami zależnymi.

Resort miałby również uprawnienia w stosunku do przedsiębiorstw górniczych, (z wyjątkiem Lubelskiego Węgla "Bogdanka"), spółek zależnych od tych przedsiębiorstw, CZW "Węglozbyt", "Węglokoks" w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz ich spółek zależnych. Szef resortu energii, według projektu, ma przejąć też uprawnienia w stosunku do kopalni soli Bochni i Wieliczce. Podlegałby mu też Wyższy Urząd Górniczy.

Z kolei Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej wykonywałby uprawnienia skarbu państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazu i PERN Przyjaźń. Zapisy noweli miałyby wejść w życie 14 dni od ogłoszenia, z wyjątkiem części dotyczącej spółek energetycznych. Nadzór nad nimi resort energii ma przejąć od 1 kwietnia br.

d3ll36a

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił w piątek w Sejmie, że zwrócił się do posłów z prośbą o przygotowanie projektu nowelizacji. Jak wyjaśnił, ta szybka ścieżka, konieczna jest ze względu na fakt, że w budżecie są już pieniądze przeznaczone na funkcjonowanie działu "energetyka". Tymczasem kompetencje jak np. w przypadku koniecznego szybkiego uruchomienia środków dla SRK czy likwidację kopalni siarki są u nieistniejącego już ministra gospodarki.

Tchórzewski zapowiedział, że szykowana jest "globalna ustawa czyszcząca" dotycząca uporządkowania spraw wokół resortu energii.

Minister zapewnił też, że powstałe w grudniu ub. roku ministerstwo energii jest "na końcowym etapie organizacji", a zespół jego pracowników, którzy przeszli z innych resortów "poradzi sobie z wykonywaniem zadań".

Drugie czytanie projektu nowelizacji ma się odbyć na kolejnym posiedzeniu Sejmu, za dwa tygodnie.

d3ll36a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ll36a
d3ll36a