Trwa ładowanie...

Projekt założeń do zmian w Karcie Nauczyciela skierowany do konsultacji

Określenie wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczycieli na 47 dni, zmiana
zasad udzielania im urlopu dla poratowania zdrowia i wprowadzenie ewidencjonowania ich czasu pracy
zawiera projekt założeń do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela skierowany do konsultacji

Projekt założeń do zmian w Karcie Nauczyciela skierowany do konsultacjiŹródło: Thinkstock
d1oxdr5
d1oxdr5

O skierowaniu projektu do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych poinformowała w czwartek dziennikarzy minister edukacji Krystyna Szumilas.

Projektowana zmiana zakłada doprecyzowanie przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego nauczycieli poprzez uelastycznienie możliwości korzystania z˙niego. Nowe zasady określają wymiar urlopu na 47 dni roboczych w roku, a jego termin ma przypadać na dni wolne od zajęć lekcyjnych.

W rezultacie proponowanego rozwiązania nauczyciele będą mogli korzystać z urlopu wypoczynkowego nie tylko w okresie ferii zimowych i letnich, lecz we wszystkie dni, w które nie odbywają się w szkole zajęcia lekcyjne, a więc także w˙czasie 7-9 dni roboczych w okresie przerw świątecznych oraz 6-10 dni roboczych, które dyrektor szkoły ustali jako dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

d1oxdr5

MEN chce też, by przyznanie nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia było uzależnione od wystąpienia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby związanej z warunkami pracy. Zgodnie z projektem założeń, urlop ten będzie mógł być udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie - jak dotychczas - przez lekarza pierwszego kontaktu. Urlop ten będzie mógł być przyznany dopiero po 20 latach pracy (obecnie może być przyznany po 7 latach), a czas jego trwania będzie ograniczony do roku (obecnie może łącznie wynieść trzy lata).

Projekt założeń zakłada także ewidencjonowanie czasu pracy nauczycieli. Chodzi o rejestrowane takich zajęć i czynności realizowanych w ramach czasu pracy nauczyciela jak: dostępność nauczyciela w szkole dla rodziców uczniów, udział w posiedzeniach rad pedagogicznych oraz zespołach realizujących zadania na rzecz dziecka i ucznia tworzonych przez dyrektora szkoły, doskonalenie zawodowe uzgodnione z dyrektorem szkoły.

MEN chce również zmienić sposób rozliczania przez samorządy środków wydatkowanych na wynagrodzenia nauczycieli. Tak zwane średnie wynagrodzenie nauczycieli gwarantowane w ustawie Karta Nauczyciela nie zmieni się, natomiast pula środków przeznaczona na ten cel będzie mogła być dzielona na wszystkich nauczycieli łącznie, a nie - jak dotychczas - w˙ramach danego stopnia awansu zawodowego. W efekcie zasady naliczania i wypłacania przez samorządy jednorazowego dodatku uzupełniającego będą bardziej elastyczne.

W projekcie założeń nowelizacji ustawy znalazły się też zapisy zmian dotyczących: dodatku wiejskiego, dodatków socjalnych, zasad przyznawania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli i zwiększenia roli rodziców w życiu szkoły. (PAP)

d1oxdr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oxdr5