Trwa ładowanie...

Promocja GPW w październiku

Duża liczba doradców ma być receptą na sukces oferty GPW. Dobór instytucji świadczy, że sojusz z NYSE Euronext już działa.

Promocja GPW w październikuŹródło: WP.PL
d1d1jw7
d1d1jw7

Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało do konsorcjum pracującego przy prywatyzacji warszawskiej giełdy aż 13 banków inwestycyjnych i domów maklerskich. Cztery międzynarodowe podmioty – Citigroup, JP Morgan, Goldman Sachs i UBS – wybrane zostały w drodze konkursu. Polskie domy maklerskie resort wskazał już bez sprawdzania ofert od całej branży.

Kluczowy październik

W środę na giełdzie odbyło się spotkanie przedstawicieli firm inwestycyjnych tworzących konsorcjum. W dyskusji zarysował się wstępny harmonogram oferty, która ma się zakończyć wprowadzeniem GPW na parkiet w połowie listopada. Ten termin pozwala na zakup akcji przez inwestorów z rynku amerykańskiego, którzy muszą przestrzegać reguł dotyczących aktualności danych.

W prospekcie, który GPW złoży do Komisji Nadzoru Finansowego pod koniec sierpnia, znajdą się dane finansowe GPW za pierwsze półrocze. Wtedy też prace rozpoczną analitycy instytucji doradzających giełdzie, którzy do końca września muszą opracować raporty o spółce wraz z jej wyceną.

Zarząd giełdy zobligowany będzie do odpowiedzi na ich pytania. Gotowe raporty trafią później do klientów firm inwestycyjnych pracujących przy debiucie. Na październik giełda i doradcy planują tzw. road-show, w trakcie którego spotykać się będą z inwestorami w różnych krajach. Rozmowy służyć mają zwiększeniu zainteresowania polską giełdą. Część zarządzających nie może zresztą złożyć zapisów przed spotkaniem się z zarządem spółki oferującej akcje.

d1d1jw7

Limit nieznany

Na przełomie października i listopada odbędzie się budowa księgi popytu. Inwestorzy instytucjonalni będą składać zapisy na akcje GPW. Nie ustalono jeszcze, kiedy swój czas będą mieli drobni giełdowi gracze. Nie wiadomo także, jaki limit zapisów przyjmie giełda i MSP.

Gdyby ograniczenie było podobne jak w wypadku PZU i Tauronu, przeciętny inwestor będzie mógł kupić 200–250 akcji (zakładając, że GPW warta jest około 1,7 mld zł). Brokerzy zastanawiają się, czy słaby wzrost kursu przy debiucie Tauronu nie ograniczy zainteresowania tą ofertą Skarbu Państwa. – Rząd może tym razem wykorzystać znaną wszystkim markę i na niej budować sukces tran-sakcji – ocenia szef jednego z biur.

Skąd taki dobór?

Brokerzy zastanawiają się, dlaczego oprócz DM PKO BP i DM BOŚ w konsorcjum znalazły się podmioty niekojarzone dotąd z ofertami Skarbu Państwa – KBC, Societe Generale, portugalski Banco Espirito Santo. Część maklerów spekuluje (choć mówią to tylko anonimowo), że to efekt niedawnego porozumienia GPW z NYSE Euronext, w skład której w Europie oprócz rynku paryskiego i Beneluksu wchodzi też giełda w Lizbonie. – Być może w ten sposób GPW chce zwiększyć powiązania z tamtejszymi rynkami – przypuszcza jeden z brokerów.

Możliwy harmonogram oferty GPW

d1d1jw7

- Lipiec – sierpień – prace nad ostatecznym kształtem prospektu emisyjnego warszawskiej giełdy
- Koniec sierpnia – złożenie prospektu do Komisji Nadzoru Finansowego
- Wrzesień – badanie spółki przez analityków firm inwestycyjnych doradzających przy transakcji, przygotowanie raportów analitycznych z wyceną GPW dla klientów - Początek października – prezentacja giełdy dla inwestorów, spotkania z funduszami inwestycyjnymi w różnych krajach - Koniec października – budowa księgi popytu, wyznaczenie ceny emisyjnej, przyjmowanie zapisów na akcje - Połowa listopada – debiut Giełdy Papierów Wartościowych na parkiecie

Bruce Hamilton - analityk Morgan Stanley

Inwestorzy, którzy kupują akcje giełd, są zainteresowani głównie rozwojem biznesu i perspektywami podziału kapitału. Od pewnego czasu giełdy płacą wyższe dywidendy, co zwiększyło atrakcyjność sektora. Przeszkadzać może to, że przychody giełd są bardzo narażone na zmiany koniunktury. Część inwestorów docenia jednak, że ryzyko nie jest takie jak dla banków, w których ważna jest jakość portfela.

Rynek oceniać będzie m.in. zakres porozumienia GPW z NYSE Euronext i skalę dywersyfikacji biznesu. Pamiętać jednak trzeba, że nawet największe giełdy zależą w dużej mierze od skali obrotów.
PARKIET
Konrad Krasuski

d1d1jw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d1jw7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj