Trwa ładowanie...
d3mqdtl
Polska Dziennik Zachodni
kredyt

Proponujemy najlepszą dla ciebie kartę kredytową

Zanim wybierzesz kartę kredytową, sprawdź, ile ona będzie kosztowała cię rocznie i jak długo będziesz mógł korzystać z nieoprocentowanego kredytu. Ważne jest również, jak wysokie odsetki nalicza bank po upływie bezodsetkowego terminu.
Share
Proponujemy najlepszą dla ciebie kartę kredytową
Źródło: AFP
d3mqdtl

Z rankingu, który dziennik "Polska" przygotował wspólnie z firmą doradczą Open Finance, wynika, że najdroższe karty kredytowe ma dziś bank </a href="http://banki.wp.pl/id,16,wizytowka_info.html">Pekao SA (30 proc. w skali roku), natomiast najtańsze - </a href="http://banki.wp.pl/id,50,wizytowka_info.html">Kredyt Bank i </a href="http://banki.wp.pl/id,29,wizytowka_info.html">Millennium Bank (w promocji 9,9 proc.). Z kolei najdłużej z darmowego kredytu pozwala klientom korzystać </a href="http://banki.wp.pl/id,34,wizytowka_info.html">Dominet Bank (okres bezodsetkowy wynosi 61 dni), najkrócej zaś Pekao SA (45 dni).

Banki coraz bardziej rywalizują między sobą w pozyskaniu klientów korzystających z kart kredytowych. Obniżając minimalny próg wymaganych dochodów nawet do 500 zł miesięcznie, a także wprowadzając liczne promocje. Np. </a href="http://banki.wp.pl/id,243,wizytowka_info.html">Santander Bank wydaje kartę kredytową na próbę: jeśli klient stwierdzi, że jej nie chce, może ją zwrócić, nie ponosząc żadnych kosztów.

Polecamy: » Karty kredytowe w zasięgu Twojej ręki! » Darmowa porada doradcy kredytowego! » wpKarta - Nieoprocentowany kredyt do 54 dni!

d3mqdtl

Rosnąca dostępność kart kredytowych sprawia, że coraz chętniej z nich korzystamy, zadłużając się na potęgę. Wartość naszego zadłużenia w plastikach w ciągu roku skoczyła aż o 53 proc. i wynosi już ponad 10 mld zł.

Na rynek kart kredytowych wchodzą również gracze, którzy do tej pory byli na nim nieobecni. Lada dzień swoją ofertę w tym zakresie zaprezentuje </a href="http://banki.wp.pl/id,26,wizytowka_info.html">Deutsche Bank. Będą to cztery karty kredytowe Mastercard dla różnych grup klientów - od tych z niskimi dochodami do tych prestiżowych. Najprawdopodobniej jednak Deutsche Bank nie przebije </a href="http://banki.wp.pl/id,200,wizytowka_info.html">BZ WBK, który przyznaje karty kredytowe osobom, których minimalny miesięczny dochód to tylko 500 zł netto. W większości banków ten próg dla najpopularniejszych kredytówek waha się w okolicach 1 tys. zł na rękę.

Najtańszą z pozoru kartę kredytową w stałej ofercie ma dzisiaj </a href="http://banki.wp.pl/id,12,wizytowka_info.html">Nordea Bank - tam oprocentowanie wynosi zaledwie 12,5 proc. Trzeba przy tym jednak pamiętać o tym, że bank co miesiąc pobiera dodatkowo 0,65 proc. salda zadłużenia w ramach obowiązkowego ubezpieczenia kredytu. Oznacza to koszt dodatkowych 6,5 zł miesięcznie od każdego tysiąca złotych zadłużenia.

Niższe oprocentowanie można znaleźć tylko w ofertach promocyjnych niektórych banków. Na przykład Millennium Bank daje 9,99 proc. przez pierwsze trzy miesiące użytkowania karty. Potem oprocentowanie skacze do 21,90 proc. Z kolei Kredyt Bank w promocji daje klientom karty kredytowe z oprocentowaniem 9,99 proc. przez pół roku. Jeżeli przeniesiesz do Kredyt Banku kartę od konkurencji, możesz liczyć na 9,99 proc. nawet przez rok. Jednak po okresie promocyjnym oprocentowanie skacze do 21 proc.

d3mqdtl

Decydując się na wzięcie karty kredytowej, musisz pamiętać przede wszystkim o jednym: karta kredytowa powinna ci służyć tylko do płacenia w sklepach czy w internecie. Nie powinieneś przy jej pomocy wypłacać gotówki z bankomatu.

_ Tego typu transakcje są często oprocentowane znacznie wyżej niż płatności przy użyciu karty. Wypłacając pieniądze z bankomatu przy użyciu karty kredytowej, klient płaci dodatkowo 2-3 proc. prowizji _- tłumaczy Mateusz Ostrowski, analityk z Open Finance. _ A do tego trzeba pamiętać o tym, że wartość pieniędzy wyciągniętych z bankomatu nie jest objęta okresem bezodsetkowym _ - przestrzega. To oznacza, że oprócz prowizji trzeba od wybranej kwoty od razu płacić procenty.

Wybierając kartę kredytową dla siebie, powinieneś również zwrócić uwagę na to, czy posiada ona ubezpieczenie od kradzieży. Chodzi o to, by bank oddał ci pieniądze, jeżeli złodziejowi uda się wyciągnąć pieniądze, używając kradzionej karty lub wchodząc przez internet na konto. Koszt takiego ubezpieczenia to z reguły 2-5 zł miesięcznie. Warto też wiedzieć, że w BZ WBK, </a href="http://banki.wp.pl/id,11,wizytowka_info.html">DnB Nord czy </a href="">Eurobanku jest ono bezpłatne.

Do kart kredytowych banki coraz częściej dołączają również inne rodzaje ubezpieczeń, np. NNW czy pokrywające koszty leczenia za granicą. Zasada jest prosta: im bardziej prestiżowa karta, tym szerszy zakres usług i limity ubezpieczeń. Jako VIP możesz również liczyć na zniżki w niektórych sklepach, hotelach na całym świecie czy udział w programach lojalnościowych. Jednak dodatkowe bonusy nie powinny być głównym argumentem przy wyborze najlepszej karty kredytowej.

d3mqdtl

Zasady bezpieczeństwa

Jak używać karty kredytowej i nie dać się okraść:

Pilnuj, by karta nie wpadła w niepowołane ręce.
Bardzo ważne jest, byś chronił dane zawarte na karcie kredytowej. Chodzi o jej numer, jak również kod CVV/CVC. To trzy ostatnie cyfry na pasku podpisu z tyłu karty. Są one potrzebne do dokonywania zakupów w internecie. Pod żadnym pozorem nie trzymaj karty razem z dowodem osobistym.

Jeśli ją zgubisz, jak najszybciej zastrzeż kartę, dzwoniąc do banku.
Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że komuś uda się skorzystać z twojej karty kredytowej. Dlatego też zawsze miej przy sobie numer telefonu do swojego banku, w którym zastrzeżesz kartę. Możesz również skorzystać z działającego od kilku miesięcy numeru alarmowego 9584.
Łukasz Pałka
POLSKA Dziennik Zachodni

d3mqdtl

Podziel się opinią

Share
d3mqdtl
d3mqdtl