Propozycja KE ws. wspólnego systemu kontrolowanej likwidacji banków w ciągu 2 tyg. - Barroso
28.06. Bruksela (PAP) - Przewodniczący KE Jose Barroso zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zaproponuje wspólny system kontrolowanej likwidacji banków w UE. Ma ona zakładać m.in....
28.06.2013 | aktual.: 28.06.2013 15:23
28.06. Bruksela (PAP) - Przewodniczący KE Jose Barroso zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zaproponuje wspólny system kontrolowanej likwidacji banków w UE. Ma ona zakładać m.in. utworzenie agencji, która będzie współdecydować o tym, czy dany bank w UE powinien być zlikwidowany.
Barroso na konferencji prasowej po czwartkowo-piątkowym szczycie UE poświęconym m.in. unii bankowej zaznaczył, że dużym krokiem naprzód w jej tworzeniu są uzgodnienia ministrów w sprawie "wspólnego podejścia do postępowania z upadającymi bankami bez polegania na podatnikach". Zapowiedział, że finalne uzgodnienie tej kwestii między Parlamentem Europejskim a ministrami powinno najpóźniej nastąpić do końca roku.
Porozumienie to ministrowie osiągnęli w nocy ze środy na czwartek. Zakłada ono m.in., że w pierwszym rzędzie za kłopoty banków mają płacić ich udziałowcy, inni inwestorzy, a na końcu właściciele dużych depozytów. Ma to uchronić podatników przed kosztami wspierania banków przez rządy. Następnym krokiem ma być wspólna, bardziej zcentralizowana naprawa lub likwidacja upadających banków. Decyzja o tym, czy dany bank powinien być zlikwidowany, bo np. zagraża stabilności całego systemu bankowego, ma być w większym stopniu podejmowana przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny.
"Komisja Europejska zaprezentuje swoją propozycję mechanizmu wspólnej, uporządkowanej likwidacji banków w ciągu następnych dwóch tygodni. To zapewni skuteczne podejmowanie decyzji wobec banków w trudnościach w ramach wspólnego mechanizmu" - powiedział Barroso zaznaczając, że zapobiegnie to powtarzaniu błędów z przeszłości w postępowaniu z upadającymi bankami.
Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na tej samej konferencji zaznaczył, że dająca pewność unia bankowa i bardziej skoordynowana naprawa banków pozwolą na przywrócenie kredytowania gospodarki przez banki.
"Porozumienie ministrów jest następnym ważnym krokiem naprzód (w tworzeniu unii bankowej) i jest ważnym pomostem dla wspólnej likwidacji banków" - powiedział zaznaczając, że wszyscy przywódcy są głęboko do tego kroku przekonani. Wcześniej wątpliwości zgłaszały Niemcy.
"Czekamy na propozycję Komisji, która powinna być przyjęta w ciągu roku, pod koniec obecnej kadencji PE" - powiedział Van Rompuy.
Dodał, że drugim "pomostem" w kierunku unii bankowej jest uzgodnienie przez eurogrupę warunków bezpośredniej rekapitalizacji banków w kłopotach z funduszu ratunkowego strefy euro EMS.
Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)
jzi/ kot/ ana/