Propozycja powołania komisji nadzoru emerytalnego
Skonsolidowany nadzór finansowy grozi
zagubieniem specyfiki rynku emerytalnego - uważa przewodniczący
Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) Jan
Monkiewicz. Proponuje on powołanie komisji nadzoru emerytalnego,
która nadzorowałaby m.in. ZUS, OFE, PTE i Zakłady Emerytalne.
Monkiewicz przedstawił posłom komisji Polityki Społecznej problematykę Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)
. Odniósł się mi.in. do przyjętego przez rząd projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Ustawa ma połączyć w jednej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) istniejące nadzory: ubezpieczeniowy i emerytalny oraz nad rynkiem kapitałowym.
_ Skonsolidowany nadzór grozi zagubieniem specyfiki rynku emerytalnego, który rządzi się pewnymi prawami. Jest to rynek ściśle związany z polityką społeczną. Kieruje się innymi regułami niż rynek finansowy _ - powiedział Monkiewicz.
Według niego, jest to niedobry moment na konsolidację, ponieważ - jak powiedział - "osłabimy nadzór w okresie reorganizacji, w sytuacji w której konieczne są pilne przygotowania do uruchomienia systemu wypłat emerytur z II filaru". Pierwsze emerytury z OFE będą wypłacone w 2009 r.
Ponadto jeżeli nowy organ skonsolidowany miałby mieć większą zależność od rządu, grozi to zwiększeniem ryzyka politycznego w rozstrzygnięciach tego organu - uważa przewodniczący KNUiFE. Zmniejszyłyby się natomiast koszty administracyjne nadzoru emerytalnego, szacowane dziś na 15 mln zł rocznie.
_ Chciałem zaproponować zintegrowany nadzór nad rynkiem emerytalnym, by w miejsce zintegrowanego nadzoru nad rynkiem finansowym, powołać komisję nadzoru emerytalnego. Komisja objęłaby ZUS, OFE, PTE, Pracownicze Programy Emerytalne oraz Zakłady Emerytalne - czyli instytucje, które będą wypłacały emerytury _ - powiedział.
Komisja nadzoru emerytalnego byłaby zarządzana przez komitet, w skład którego wchodziliby przedstawiciele pracodawców, pracobiorców i osób zaufania publicznego. Według Monkiewicza, nadzór nad komisją mógłby sprawować minister pracy.(eg)