Trwa ładowanie...
d3ztn17

"Prosimy o dopłatę za dezynfekcję paczki". Uwaga na linki w SMS-ach

Dostałeś SMS mówiący o konieczności dopłaty za zamówioną paczkę? Zignoruj to, bo prawdopodobnie na cel wzięli cię cyberoszuści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dostałeś dziwny sms? Nie reaguj automatycznie, bo możesz stać się ofiarą oszustwa
Dostałeś dziwny sms? Nie reaguj automatycznie, bo możesz stać się ofiarą oszustwa (Pixabay)
d3ztn17

"Szanowny Kliencie, w związku z epidemią dezynfekujemy wszystkie paczki przed dostarczeniem. Aby otrzymać swój zakup, dopłać X zł na poniższe konto" – tak może wyglądać SMS, który u każdego odbiorcy powinien spowodować zapalenie czerwonego światła.

Bank ING przypomina swoim klientom, że oszuści nie śpią i nieustannie wymyślają nowe "scenariusze", by wyłudzić od nas pieniądze.

- Oszustwa z użyciem wiadomości SMS są coraz popularniejsze i coraz bardziej zaawansowane. Cyberprzestępcy rozsyłają w nich linki do stron phishingowych. Głównie próbują przejąć cyfrowe tożsamości swoich ofiar. Czasami rozsyłają też odnośniki do stron, zawierających niebezpieczne oprogramowanie – ostrzega bank.

d3ztn17

Oszukańcze SMS-y dość łatwo rozpoznać. Najczęściej będą zawierały informację o konieczności wykonania szybkiej płatności na niską kwotę.

Oszuści mogą namawiać do dodatkowej opłaty za szybsze doręczenie paczki, konieczność jej dezynfekcji czy choćby ze względu na rzekomą zmianę przepisów. Link z SMS-a prowadzi do podstawionej strony płatności, gdzie możemy nieświadomie przekazać przestępcom swoje poufne dane (np. login i hasło do bankowości).

Ilekroć dostaniemy tego rodzaju wiadomość, wykażmy się ostrożnością i nie reagujmy bezkrytycznie na instrukcje w niej zawarte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ztn17

Podziel się opinią

Share
d3ztn17
d3ztn17