Protest w Alitalii nie powinien utrudnić rejsów z Warszawy

W związku z trwającym od ubiegłego
poniedziałku protestem części pracowników na rzymskim lotnisku
Fiumicino, pasażerowie Alitalii lecący z Warszawy do Włoch nie
powinni mieć większych trudności. Mogą jednak pojawić się
opóźnienia w rejsach.

Obecnie Alitalia oferuje jedno bezpośrednie połączenie dziennie, siedem razy w tygodniu, między Rzymem a Warszawą. Główną bazą i portem tranzytowym jest lotnisko Rzym Fiumicino.

_ Z powodu nielegalnej akcji protestacyjnej niektórych pracowników Alitalii, nasze rejsy bezpośrednio z Polski do Włoch, w najbliższych dniach nie są zagrożone _ - powiedział Jarosław Dzwonkowski z Alitalia Polska. Dodał, że mogą jednak wystąpić opóźnienia.

Jak poinformował Dzwonkowski, w sytuacji ewentualnego odwołania lotu, należy jednak stawić się na lotnisku i przejść odprawę. Podróżny będzie mógł dolecieć do miejsca docelowego z jednym z przewoźników skupionych w Międzynarodowym Zrzeszeniu Transportu Lotniczego (IATA). Może to być m.in. polski LOT.

Chaos we Włoszech, związany z odwoływaniem rejsów oraz ogromnymi opóźnieniami, pogłębił się jeszcze bardziej w związku z zaleganiem w magazynie kilkuset bagaży. Zostały one wyładowane z samolotów, które nie odleciały.

Irytacja pasażerów rośnie z każdym dniem. Najpierw dowiadują się oni o anulowaniu ich lotu, a potem zmuszeni są do kilkudniowego oczekiwania na miejsce w samolocie z powodu przepełnienia tych, które odlatują.

Magazyny lotniska oraz biura rzeczy zaginionych toną tymczasem w setkach walizek pasażerów, którzy przeszli odprawę przed odwołanym lotem.

Zamieszanie jest rezultatem tak zwanego włoskiego strajku niektórych pracowników Alitalii, polegającego na wydłużonym i skrupulatnym do przesady wykonywaniu wszystkich procedur.

Jednocześnie w ostatnich dniach podwoiła się liczba pracowników, którzy poszli na zwolnienie lekarskie, co również - jak się przypuszcza - jest elementem akcji protestacyjnej.

Jak powiedział Dzwonkowski, przewoźnik poinformował o odwołaniu niektórych rejsów od najbliższej środy do piątku. Zawieszonych zostało 90 rejsów krajowych na terenie Włoch oraz 39 międzynarodowych.

Akcję protestacyjną zorganizowały związki zawodowe, zrzeszające większość pilotów i personelu pokładowego. Domagają się one wznowienia rokowań w sprawie kontraktów dla pracowników oraz kryteriów zatrudniania w tzw. nowej Alitalii.

Włoskie Linie Lotnicze Alitalia powstały w 1947 roku, na polskim rynku działają od 1991 roku. Obecnie przewoźnik ma we flocie 170 samolotów.

Źródło artykułu:PAP
transportlinie lotniczepodróż

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)