Trwa ładowanie...

Prywatyzacja SPEC na finiszu

W przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się sesja rady miasta. Radni Platformy chcą odrzucić wtedy wniosek PiS o referendum w sprawie prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Chwilę później odbędzie się glosowanie w sprawie sprzedaży spółki. Platforma ma większość, więc opozycja jest bezbronna.

Prywatyzacja SPEC na finiszuŹródło: Jupiterimages
d2uw4in
d2uw4in

Jak informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita" pierwszym punktem czwartkowego spotkania radnych będzie sprawa odrzucenia wniosku PiS o referendum. Przedstawiciele tej partii zebrali ponad 150 tys. podpisów poparcia. Wymagana ustawą liczba wynosiła ok. 130 tys. podpisów.

Platforma jako podstawę do odrzucenia wniosku wskazuje błędy formalne w samym wniosku. Jeśli w ten sposób nie uda się podważyć jego zasadności, to radni PO mają inny plan. Prawdopodobnie będą zabiegać o odrzucenie części złożonych pod nim podpisów. Wystarczy wpisanie zdrobnienia imienia, jednej części dwuczłonowego nazwiska i podpis staje się nieważny.

Zdaniem ekspertów tym sposobem uda się skreślić z listy pod wnioskiem o referendum ok. 20 procent wszystkich nazwisk. Przedstawiciele opozycji nie mogą wiele zdziałać, żeby się temu przeciwstawić. Platforma obywatelska ma w radzie większość, bo aż 33 z 60 radnych.

Zdaniem opozycji nawet taki scenariusz powinien zmusić Hannę Gronkiewicz-Waltz do ogłoszenia referendum w sprawie sprzedaży SPEC. Ich zdaniem liczba zebranych podpisów i tak wskazuje, że sprawa jest ważna dla mieszkańców Warszawy.

Jeśli PO uda się odrzucić wniosek, chwilę później pod głosowanie trafi wniosek o wyrażenie zgody na sprzedaż ciepłowniczej spółki. Jest to niezbędne, by miasto mogło sfinalizować transakcję. Nabywcą 85 proc. akcji ma być francuski koncern Dalkia, który za spółkę powinien zapłacić miastu 1,44 mld złotych.

d2uw4in
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uw4in