Przeciętne wynagrodzenie spadło o 1,5%
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2010 r. spadło o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,8% i wyniosło 3346,61 zł,
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2010 r. spadło o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,8% i wyniosło 3346,61 zł, podał w czwartkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w maju 2010 roku wzrosło o 0,2% do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym o 0,5% i wyniosło 5319,7 tys. osób, podał GUS.
Jedenastu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że wynagrodzenia w firmach wzrosły w maju średnio o 4,1% r/r. Rozbieżności w prognozach nie były znaczne, a oczekiwania wahały się od 3,4% do 4,5% przy średniej dokładnie na poziomie 4,1%. Średnia oczekiwań jedenastki ekonomistów co do zmiany poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyniosła -0,5% (oczekiwania: od 0,4% do 0,6%).
Radosław Cholewiński, głównego ekonomista Noble Banku
W maju br. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,8% r/r, powyżej naszych prognoz (4,5%) i znacznie powyżej oczekiwań rynkowych (4,0%). W porównaniu z poprzednim miesiącem tempo wzrostu płac przyspieszyło o 1,6 pkt. Efekt ten przypisujemy wygaśnięciu negatywnych efektów jednorazowych związanych z mniejszą liczbą roboczogodzin w kwietniu (żałoba narodowa), zwłaszcza w handlu i w usługach. W ten sposób tempo wzrostu płac w całym sektorze przedsiębiorstw zbliżyło się do poziomu obserwowanego już od kilku miesięcy w sekcji przetwórstwa przemysłowego (rzędu 5-6% r/r). Spodziewamy się, że wzrostowy trend na dynamice wynagrodzeń będzie kontynuowany i średnie tempo wzrostu płac w 2010 r. przekroczy 5%.
Nasze optymistyczne zapatrywania na rynek pracy opieramy m.in. na dzisiejszych danych o zatrudnieniu. Przeciętne zatrudnienie w sekt. przedsiębiorstw wzrosło w maju o 0,5% r/r (nasza prognoza 0,4%) i o 0,2% m/m. Rosnąca dynamika zatrudnienia w ujęciu r/r pokazuje, że ożywienie na rynku pracy ma nie tylko związek z efektami sezonowymi, ale faktycznym wzrostem popytu na pracę, przede wszystkim w przemyśle (potwierdzają to sektorowe wskaźniki koniunktury dotyczące zatrudnienia).
Dzisiejsze dane nie miały istotnego przełożenia na rynek. Uważamy jednak, że ożywienie na rynku pracy może sprzyjać szybszemu odbiciu inflacji pod koniec roku, i tym samym zwiększa szanse na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych na początku Q4 2010. Rynek wycenia obecnie pierwsze podwyżki na początku 2011 r. W związku z tym dostrzegamy ryzyko wzrostu rentowności na krótkim końcu krzywej dochodowości. Spodziewamy się też, że szybsze podwyżki stóp mogą być wsparciem dla złotego, który najpóźniej na jesieni powinien powrócić do średniookresowej aprecjacji.