Przeciw stereotypom

Szkolenia dla restauratorów

Przeciw stereotypom
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

W poniedziałek na konferencji prasowej Jolanta Lange ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum, które jest realizatorem projektu, podkreśliła, że jego "celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji w dostępie do usług świadczonych w sferze kultury, rozrywki, gastronomii oraz hotelarstwa wśród przedsiębiorców z terenu Warszawy".

Dodała, że badania pokazały, że sfera ta nie jest w stolicy wolna od dyskryminacji w dostępie do usług ze względu na pochodzenie etniczne i narodowe oraz rasę, wiek, niepełnosprawność i orientację seksualną.

Jak wyjaśniła, zwalczanie stereotypów i uprzedzeń wymaga uświadamiania właścicielom i pracownikom klubów nocnych, hoteli, restauracji oraz innych instytucji prowadzących działalność w sferze rekreacyjno-rozrywkowej, że prowadzona +selekcja+ klientów poprzez odmawianie dostępu, czy też inne, a w szczególności gorsze traktowanie pewnych grup w porównaniu z innymi, jest niezgodna z zasadami etycznymi i moralnymi, a przede wszystkim z prawem, które nie dopuszcza dyskryminacji w żadnej ze sfer życia społecznego".

Chętni (ok. 100 osób) będą mogli wziąć udział w dwudniowych, bezpłatnych warsztatach m.in. z wiedzy o mechanizmach i zjawisku dyskryminacji, aktach prawodawczych chroniących przed dyskryminacją. Celem szkoleń będzie też zwiększenie wrażliwości na rozpoznawanie i reagowanie na dyskryminację. Warsztaty odbędą się w sześciu terminach w październiku i listopadzie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 września. Informacje o projekcie oraz formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej: www.prohumanum.org

Lange poinformowała, że stowarzyszenie rozesłało maile z informacją o projekcie do ponad 600 właścicieli restauracji, klubów oraz hoteli. Pracownicy stowarzyszenia dzwonią także do przedsiębiorców, aby zachęcać do wzięcia udziału w szkoleniach.

Przedsiębiorcy, którzy odbędą szkolenia, otrzymają certyfikat "DISC-FREE - miejsce wolne od dyskryminacji", co według organizatorów zwiększy ich konkurencyjność na rynku.

Projekt współfinansuje miasto Warszawa, a patronatem honorowym objęła go prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Działania będą też wspierane przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa oraz medialnie przez Stowarzyszenie Polskich Mediów.

(Nap)

Źródło artykułu:PAP
dyskryminacjaszkoleniarestauracje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)