Trwa ładowanie...
d1pm1jr

Przedsiębiorcy mają środki na inwestycje, ale obawiają się inwestować - MG

01.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Gospodarki, w raporcie oceniającym nakłady inwestycyjne po III kwartałach 2011 roku ocenia, że przedsiębiorstwa mają znaczne środki na...
Share
d1pm1jr

01.12. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Gospodarki, w raporcie oceniającym nakłady inwestycyjne po III kwartałach 2011 roku ocenia, że przedsiębiorstwa mają znaczne środki na inwestycje, ale nie są one ich chętne użyć ze względu na niepewną sytuację w gospodarce.

GUS podał niedawno, że w okresie styczeń-wrzesień nakłady przedsiębiorstw na nowe środki trwałe wyniosły 62,2 mld zł i były o 12,1 proc. wyższe niż przed rokiem.

MG ocenia, że w dyspozycji przedsiębiorców pozostają znaczne i sukcesywnie wzrastające środki finansowe.

d1pm1jr

"Na 30 września 2011 roku środki te przekraczały 177 mld zł i były o prawie 9 proc. wyższe niż rok wcześniej. Środki te umożliwiłyby sfinansowanie w analizowanym okresie roku prawie trzykrotnie wyższych nakładów od faktycznie zrealizowanych" - napisano w raporcie.

"Przedsiębiorcy mają duże możliwości samofinansowania inwestycji, a problemem pozostaje zwiększenie ich skłonności do inwestowania. Czynnikiem skłaniającym przedsiębiorców do ostrożności w podejmowaniu inwestycji jest niepewność związana z oceną przyszłej sytuacji przedsiębiorstwa. Oceny dotyczące kształtowania się koniunktury gospodarczej w najbliższych kwartałach są niejednoznaczne, a zestaw ryzyk dla perspektyw rozwoju gospodarki światowej wciąż znaczący" - napisano. (PAP)

map/ ana/

d1pm1jr

Podziel się opinią

Share
d1pm1jr
d1pm1jr